Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cum se efectueaza negocierea CCM la institutiile bugetare?

negocierea CCMLegea 62/2011negocierea colectivainstitutii bugetarecontract colectiv


In cazul in care sindicatul intentioneaza sa semneze un contract colectiv de munca la nivel de unitate, vom vedea daca angajatorul (unitate din sectorul bugetar) poate refuza semnarea contractului, precum si ce sporuri pot fi inscrise in contractele colective incheiate in cadrul institutiilor bugetare.

Solutia consultantului:

Conform art. 129 alin. (3) din Legea dialogului social nr. 62/2011, republicata, angajatorul sau organizatia patronala initiaza negocierea colectiva cu cel putin 45 de zile calendaristice inaintea expirarii contractelor colective de munca sau a expirarii perioadei de aplicabilitate a clauzelor stipulate in actele aditionale la contractele colective de munca.

Asadar, regula in cazul contractelor colective la nivel de unitate este ca angajatorul initiaza negocierea colectiva cu cel putin 45 de zile calendaristice inaintea expirarii contractelor colective de munca sau a expirarii perioadei de aplicabilitate a clauzelor stipulate in actele aditionale la contractele colective de munca.

In sectorul bugetar, prin exceptie de la prevederile art. 129 alin. (3), contractele colective de munca se negociaza, in conditiile legii, dupa aprobarea bugetelor de venituri si cheltuieli ale ordonatorilor de credite, in limitele si in conditiile stabilite prin acestea (art. 138 alin. (2) din Legea 62/2011, republicata).

Prin urmare, unitatile din sectorul bugetar nu pot negocia contractul colectiv de munca anterior aprobarii bugetelor de venituri si cheltuieli ale ordonatorilor de credite.

In ceea ce priveste drepturile ce pot fi negociate, art. 138 alin. (1) stabileste ca prin contractele/acordurile colective de munca incheiate in sectorul bugetar nu pot fi negociate sau incluse clauze referitoare la drepturi in bani si in natura, altele decat cele prevazute de legislatia in vigoare pentru categoria respectiva de personal.

Totodata, la alin. (3) al aceluiasi articol se prevede ca drepturile salariale din sectorul bugetar se stabilesc prin lege in limite precise, care nu pot constitui obiect al negocierilor si nu pot fi modificate prin contracte colective de munca. In cazul in care drepturile salariale sunt stabilite de legi speciale intre limite minime si maxime, drepturile salariale concrete se determina prin negocieri colective, dar numai intre limitele legale.

In consecinta, in unitatile bugetare se pot negocia drepturi salariale numai daca sunt stabilite de legi special intre limite minime si maxime si numai intre limitele legale.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
negocierea CCMLegea 62/2011negocierea colectivainstitutii bugetarecontract colectiv

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 02 Noiembrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum se efectueaza negocierea CCM la institutiile bugetare? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Incadrare Trainer - CIM / Zilier / Plata Cu OraIntrebare: Am infiintat o firma care are ca si obiectiv de activitate cursuri de formare. Un trainer tine un curs pentru o perioada de 12 saptamani, iar in fiecare saptamana doua zile pe saptamana, in fiecare zi maxim 3 ore sa zicem. Deci trainerul respectiv lucreaza sa zicem 12 x 2 x 3 = 72 ore pe o perioada de 3 luni de zile. Trainerul poate fi incadrat la categoria de "zilier" ? Ce incadrare sa-i dau trainerului ? Trebuie CIM sau doar o intelegere intre SRL si el scrisa !?
 

Raspuns: Buna ziua,<br />Este nevoie de CIM intrucat activitatea desfasurata de dvs nu se regaseste in ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]