Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Zilele de concediu de odihna neefectuate nu pot fi platite decat in situatia incetarii contractului de munca

concediu de odihnaLegea 108/1999Codul munciiconcediu de odihna

Intrebare: Este in regula daca angajatul doreste ca zilele de concediu aferente unui an sa-i fie platite si angajatorul este de acord? Mentionez ca, contractul de munca nu inceteaza.

Raspuns:
Zilele de concediu de odihna neefectuate nu pot fi platite decat in situatia incetarii contractului de munca.
Potrivit art. 146 alin. (3) din Codul muncii , angajatorul este obligat sa acorde concediu de odihna pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

La alineatul (4) al aceluiasi articol, legiuitorul stabileste conditiile in care este permisa compensarea in bani a concediului de odihna.

Astfel, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

De exemplu, salariatul va efectua in natura, pana la data de 31.12.2012, zilele de concediu de odihna neefectuate, aferente anului 2011, 2010 sau 2009.

Angajatorul poate fi sanctionat de inspectoratul teritorial de munca cu ocazia unui control sau ca urmare a unei sesizari.

Potrivit art. 6 din Legea 108/1999 pentru infiintarea si organizarea Inspectiei Muncii, in indeplinirea obiectivelor, Inspectia Muncii controleaza stabilirea si acordarea drepturilor cuvenite salariatilor ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca.

Potrivit art. 21 din Legea 108/1999 , persoanele fizice sau juridice controlate au obligatia de a pune la dispozitia inspectorilor de munca documentele si informatiile solicitate de catre acestia, necesare controlului ori cercetarii evenimentului.

Refuzul unui angajator, persoana fizica sau juridica, de a aduce la ├«ndeplinire masurile obligatorii, dispuse de inspectorul de munca, la termenele stabilite de acesta, in limitele si cu respectarea prevederilor art. 6 ┼či 19, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de odihnaLegea 108/1999Codul munciiconcediu de odihna

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 21 August 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Zilele de concediu de odihna neefectuate nu pot fi platite decat in situatia incetarii contractului de munca Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


15-Ian-2013

buna ziua. Am inteles ca zilele de concediu neefectuat se pot plati la incetarea contractului de munca, dar este obligat angajatorul sa ti le plateasca sau nu? Multumesc. Florin Mircea

05-Oct-2012

Intrebare:Buna ziua, as vrea sa stiu cand mi se vor plati zilele de concediu de odihna 3 din anul 2011 si cele din anul 2012avand in vedere faptul ca in luna octombrie o sa nasc. Angajatorul este obligat sa-mi plateasca aceste zile atunci cand se va incheia concediul medical si mi se va face lichidarea? Din anul 2012 nu am efectuat nici o zi din concediu de odihna si as vrea sa stiu daca voi beneficia tot de 21 de zile, tinand cont de faptul ca de pe 20 august 2012 am intrat de concediu medical.Multumesc

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Calcul Vechime Pentru Pensie La Limita VarstaIntrebare: Daca am 6 ani lucrati in grupa a II-a deci 6x3 luni = 18 luni = 1 an si 6 luni inseamna ca mi se poate reduce varsta de pensionare la limita de varsta ( 65 de ani ) la 65-1,5 = 63 de ani si jumatate CHIAR DACA LA ACEA VARSTA NU AS AVEA 35 DE ANI DE CONTRIBUTIE ? Mentionez ca as avea peste 30 de ani de contributie dar nu 35 !
 

Raspuns: Reducerea varstei de pensionare este doar de un an art 55 din Legea 263 din 2010 Stagiul de cotizare... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]