Concediul de odihna pe durata preavizului

Codul munciipreavizconcediu de odihna
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Intrebare: Un salariat se afla in preaviz concediere individuala in perioada 20 aprilie 2012 18 mai 2012. In aceasta perioada nu este nevoie de prezenta lui la serviciu, deci el nu va fi prezent nici macar o ora.
Ref. compensarea in bani a zilelor de concediu odihna neefectuate, in anul 2012 nu a efectuat nici o zi de CO.Perioada preavizului este echivalenta cu 2 zile de CO. Aceste 2 zile se iau in calcul la plata CO neefectuat? sau se considera zile de CO neefectuate zilele pana la data de 20 aprilie a inceperii preavizului?

Raspuns: Potrivit art. 75 din Codul muncii persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 din Codul muncii beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

Iar conform art. 81 alin. (4) din Codul muncii termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Totodata, art. 81 alin. (5) din Codul muncii prevede ca pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Intrucat, in legislatia muncii nu sunt prevazute dispozitii care sa limiteze drepturile salariatilor aflati atat in perioada de preaviz acordat in cazul concedierii cat si in perioada de preaviz prevazut in cazul demisiei salariatului, in aceasta perioada salariatii beneficiaza de drepturile prevazute de lege, contractul individual de munca si contractul colectiv de mcounca aplicabil.

Prin urmare, in perioada de preaviz salariatii pot efectua concediu de odihna si avand in vedere faptul ca, concediul de odihna nu este o cauza de suspendare a contractului individual de munca, termenul de preaviz nu se suspenda pe durata concediului de odihna. Astfel, salariatii pot beneficia de concediu de odihna in perioada de preaviz daca salariatul si-a manifestat dorinta in acest sens prin inregistrarea unei cereri pentru efectuarea concediului de odihna, in caz contrar zilele de concediu de odihna neefectuate vor fi compensate la incetarea contractului de munca in conformitate cu dispozitiile art. 146 alin. (4) din Codul muncii republicat, pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul munciipreavizconcediu de odihna

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 30 Aprilie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul de odihna pe durata preavizului Nota: 4.78 din 5 - 9 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


baicu carmen
07-Apr-2016

Bună ziua! Am primit preaviz la locul de munca prin desființarea postului.Angajatorul mi a oferit doar jumătate din salariu fără ca eu sa mă mai duc la munca după care Ómi oferă șomaj

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Abonamente medicale suportate de angajator. Venituri salarialeIntrebare: Revin cu o intrebare suplimentara la speta prezentata in intrebarea anterioara si anume: In contextul modificarilor Codului fiscal, referiotor la serviciile medicale acordate angajatilor sub forma unui abonament la o clinica medicala, va rog sa-mi spuneti daca aceste servicii medicale, acordate in cazul nostru conform Contractului Colectiv de Munca, sunt considerate venituri salariale sau nu. Intreb aceasta pentru ca in Codul muncii, art. 49 alin. 2 se mentioneaza: "Suspendarea contractului...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Indemnizatie de CO. Spor de fidelitateIntrebare: In contractual colectiv de munca s-a stabilit acordarea sporului de fidelitate de 10% aplicat asupra salariului de incadrare pentru salariati cu peste 25 ani vechime. Intrebare: Sporul se aplica pentru timpul lucrat sau indiferent de acesta? Daca salariatul este o luna in concediu de odihna si sporul nu se aplica functie de timpul de lucru ar fi o situatie de spor de fidelizare in luna de concediu si un spor "ascuns" in baza de calcul a concediului de odihna.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]