Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Important: un angajat care a muncit duminca, de Paste, primeste liber sau spor de 100%

spormuncasarbatoare

Anul acesta, ca de multe ori de altfel, Pastele sau 1 mai au fost duminica. Se intampla ca unii angajati sa fie nevoiti sa lucreze in aceste zile, astfel ca in cazul lor se suprapune o sarbatoare legala cu o zi de odihna. Inevitabil apare intrebarea: care va fi sporul minim acordat salariatilor pentru orele suplimentare lucrate?

Raspunsul este urmatorul: Pentru munca prestata in zilele de repaus saptamanal, salariatii beneficiaza de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca (art. 132 alin. (3) din Codul muncii . Astfel, legislatia nu prevede un cuantum al sporului pentru munca prestata in zilele de repaus saptamanal ci prevede ca sporul va fi stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Prin urmare, pentru munca prestata in zilele de repaus saptamanal salariatii au dreptul la un spor al carui cuantum este cel stabilit prin contractul colectiv de munca sau prin contractul individual de munca.

In cazul in care, munca este prestata in zilele de repaus saptamanal, sporul nu este alternativ cu acordarea timpului liber corespunzator. Chiar daca in anumite conditii, repausul saptamanal se poate acorda si in alte zile decat sambata si duminica, acordarea sa este intotdeauna obligatorie. Intrucat salariatul nu beficiaza de repaus in zilele de sambata si duminica, ci in alte zile, i se cuvine si sporul al carui cuantum este negociat prin contractul colectiv de munca sau prin contractul individual de munca.

In plus, art. 132 alin. (4)  din Codul muncii stabileste ca, in situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor. In acest caz, salariatii au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 120 alin. (2) respectiv, dublul sporului de 75 % din salariu de baza.

Daca potrivit programului normal de lucru, salariatul lucreaza sambata si duminica, iar ziua de duminica este o zi de sarbatoare legala, atunci salariatului trebuie sa i se acorde liber in aceasta zi. In caz contrar, el va beneficia atat de sporul cuvenit pentru acordarea repausului saptamanal in alte zile decat sambata si duminica, cat si de sporul pentru munca in zilele de sarbatoare legala de minim 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
spormuncasarbatoare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 26 Aprilie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Important: un angajat care a muncit duminca, de Paste, primeste liber sau spor de 100% Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Daca Pensionarii Pot Fi Angajati Cu CIM Pe Perioada NederminataIntrebare: Am iesit la pensie in 2016 din sectorul bugetar si m-am reangajat in 2017 cu CIM pe perioada determinata, tot in sectorul bugetar. Mi s-a spus ca pot fi angajata doar cu CIM pe perioada determinata, desi postul pe care am dat examen era permanent. Este adevarat?
 

Raspuns: Contract de munca dupa indeplinirea conditiei de iesire la pensie limita de varsta daca a fost inche... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]