Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concedierea salariatilor fara respectarea perioadei de preaviz. Ce consecinte apar?

concedierepreavizcodul munciidecizia de concediere
O societate are mai multi salariati in somaj tehnic. Indemnizatia va fi suportata de societate. Din totalul de 10 salariati s-a decis ca masura de reducere a cheltuielilor trecerea in somaj a 3 persoane, prin desfiintarea postului. Se poate face concedierea salariatului din 01.05.2020, daca pana in 30.04.2020 a fost in somaj tehnic? Sau va trebui sa fie reluat o luna pentru acordarea preavizului necesar de 20 zile lucratoare inaintea trecerii in somaj? Daca nu avem disponibilati pentru inca o luna, care este procedura?
 
Raspunsul specialistului:
 
Nu exista nici o prevedere legala care sa va permita concedierea salariatilor in perioada starii de urgenta fara respectarea acordarii perioadei de preaviz.

Totodata, nici pe durata perioadei starii de urgenta si nici dupa iesirea din starea de urgenta concedierea salariatilor nu poate fi efectuata fara respectarea acordarii perioadei de preaviz.
 
Conform art. 65 alin.(1) din Codul muncii, concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia iar potrivit alin. (2), desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.
Astfel, angajatorul poate desfiinta postul daca desfiintarea are o cauza reala si serioasa si nu are legatura cu persoana salariatului. Angajatorul trebuie sa respecte termenul de preaviz de minimum 20 de zile lucratoare precum si intreaga procedura a concedierii individuale.
 
In interpretarea si aplicarea dispozitiilor art. 78 din Codul muncii cu referire la art. 75 alin. (1) din acelasi cod, neacordarea preavizului cu durata minima prevazuta de art. 75 alin. (1) din Codul muncii, republicat, respectiv cu durata cuprinsa in contractele colective sau individuale de munca, daca aceasta este mai favorabila angajatului, atrage nulitatea absoluta a masurii de concediere si a deciziei de concediere.
 
Astfel, in cazul concedierii in baza art. 65 alin. (1) din Codul muncii este necesar sa se acorde termenul de preaviz de 20 de zile lucratoare. Daca ati prevazut in contractul individual un termen mai mare de 20 de zile lucratoare, aveti obligatia sa acordati preaviz pe durata acestui termen.
 
Cu alte cuvinte nu este posibila concedierea salariatilor fara preaviz nici pe durata starii de urgenta si nici dupa iesirea din starea de urgenta ci este obligatorie acordarea preavizului.
 
Consecinta neacordarii preavizului este aceea ca decizia de concediere este nula, iar instanta de judecata va constata nulitatea acesteia daca este sesizata de salariat si va dispune reintegrarea salariatului si plata drepturilor cuvenite in perioada cuprinsa intre data concedierii si data reintegrarii.
 
Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concedierepreavizcodul munciidecizia de concediere

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 30 Aprilie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concedierea salariatilor fara respectarea perioadei de preaviz. Ce consecinte apar? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Revisal. Incetare suspendare CIM. Concediu fara plataIntrebare: In cazul unui salariat care este in concediu fara plata pana la data de 29.05.2020 (inclusiv), care este data de incetare a suspendarii? 30 mai (sambata), 01 iunie (zi libera legala) sau 2 iunie? Mentionez ca nu se lucreaza in weekend.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Tichete de masa. Somaj tehnicIntrebare: Avand in vedere ca in perioada starii de urgenta si de alerta, compania a avut activitatea suspendata temporar/partial, am avut o parte din angajati in somaj tehnic conform articolului 52 alin. (1), lit. c) (nu au primit tichete de masa), iar o parte din angajati au fost activi si au primit tichete de masa. Conform legii 59/2020, avem OBLIGATIA, de a acorda tichete de masa angajatiilor care se afla in somaj tehnic conform articolului 52 alin. (1) lit. c)?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

eNews Resurse Umane

Recrutarea si selectia angajatilor. Trucuri si sfaturi de la specialisti
Descarcati GRATUIT raportul special

"Recrutarea si selectia angajatilor. Trucuri si sfaturi de la specialisti"
 

 

 


 
Angajarea - pasii catre o recrutare de succes
Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati acum GRATUIT Raportul Special

"Recrutarea si selectia angajatilor. Trucuri si sfaturi de la specialisti"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]