legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Stagiu de cotizare pentru concediu medical. Perioada studiilor universitare

stagiu de cotizareconcediu medicalstudii universitareperioada studiilor
In cadrul unei societati, o salariata angajata din 09.08.2019 (se afla la aceasta data in perioada cuprinsa intre incheierea unei forme de invatamant universitar si inceperea in acelasi an calendaristic a invatamantului postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat) aduce concediu medical pentru perioada 06.01.2020 - 10.01.2020 cod de indemizatie 01. 
 
Avand in vedere ca nu are stagiu complet de cotizare, se poate plati acest concediu medical? 
 
Se poate considera perioada asimilata perioada cuprinsa intre incheierea unei forme de invatamant universitar si inceperea in acelasi an calendaristic a invatamantului postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat?
 
Raspunsul specialistului:
 
Nu se considera perioada asimilata, perioada cuprinsa intre incheierea unei forme de invatamant universitar si inceperea in acelasi an calendaristic a invatamantului postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat.
 
Conform art. 8 alin. (2) lit. c) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate perioadele in care:
 
c) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu examen de licenta sau de diploma organizat in prima sesiune. Dovada absolvirii cursurilor de zi ale invatamantului universitar se face cu diplomele eliberate de institutiile autorizate, in conditiile legii. Dovada duratei normale a studiilor respective se face cu diploma de absolvire, foaia matricola sau cu adeverinta eliberata de institutia de invatamant superior.
 
In situatia expusa, salariata are stagiu de cotizare in perioada 09.08.2019 – 31.12.2019 dar acest stagiu nu este complet. Stagiul de cotizare trebuie intregit din perioada cuprinsa intre 01.01.2019 – 31.07.2019.
 
In perioada 01.01.2019 - 31.07.2019 salariata trebuie sa fi urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu examen de licenta sau de diploma organizat in prima sesiune.
 
Prin urmare, se poate intregi stagiul de cotizare daca salariata face dovada cu diploma de absolvire, foaia matricola sau cu adeverinta eliberata de institutia de invatamant superior ca, in perioada mai sus mentionata, a urmat cel putin o perioada necesara intregirii stagiului de 6 luni, cursurile de zi ale invatamantului universitar pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu examen de licenta sau de diploma organizat in prima sesiune.
 
 
Raspuns oferit de Rodica Mantescu, specialist in legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
stagiu de cotizareconcediu medicalstudii universitareperioada studiilor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 15 Ianuarie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Stagiu de cotizare pentru concediu medical. Perioada studiilor universitare Nota: 2.5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Salariul minim pentru calculul contributiei la fondul pentru handicap. Domeniul constructiiIntrebare: Societatea nostra aplica masurile pentru constructori (cod CAEN 2223) Ce salariul de baza minim brut pe tara folosim la calculul contributiei pentru fondul handicapati in baza noilor reglementari care au completat si modificat Legea 448/2006, 2.230 sau 3.000 care este salariul minim pentru "constructori". Noi credem ca ar trebui sa folosim 2.230 dar vrem sa stim si opinia dumneavoastra.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Indemnizatia pentru concediu crestere copil intra in baza de calcul al indemnizatiei de maternitateIntrebare: Avem o angajata care s-a intors din concediu crestere copil pe data de 24.08.2020 si a intrat o luna in concediu fara salariu (pana pe 24.09). La intoarcerea din concediu fara salariu va intra direct in concediu de risc maternal (este gravida). Perioada de concediu crestere copil se considera stagiu de cotizare? Cum calculez concediul medical?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]