Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediu fara plata dupa CCC. Se poate efectua concedierea la 6 luni pentru desfiintarea locului de munca?

concediu fara platacrestere copilconcedieredesfiintarea unui post
In cadrul firmei, exista o salariata in concediu pentru crestere copil pana la 2 ani. In luna ianuarie 2020 trebuie sa revina pentru reinceperea activitatii ca urmare a implinirii de catre copil a varstei de 2 ani. Insa salariata nu doreste sa revina pentru reluarea activitatii si a anuntat ca doreste sa intre in concediu fara plata pana la 01.09.2020. 
 
Daca se doreste concedierea din cauza desfiintarii locului de munca, se poate efectua concedierea dupa 6 luni de la data cand copilul a implinit 2 ani sau dupa 6 luni de la data cand salariata reia activitatea dupa efectuarea concediului fara plata?
 
 
Raspunsul specialistului:
 
Conform art. 25 alin. (2) din OUG 111/2010 este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
 
a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respective 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7 alin. (1);
c) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului prevazut la art. 11 alin. (1) lit. a).
Conform alin. (3), interdictia prevazuta al alin. (2) se extinde, o singura data, cu 6 luni, dupa revenirea definitive a salariatei/salariatului in unitate.
 
Totodata, prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentuluiu angajatorului, in conditiile legii.
 
Asadar, desfiintarea locului de munca se va putea efectua la 6 luni dupa revenirea definitive a salariatei in unitate. Ori revenirea definitive va avea loc in septembrie cand revine salariata din concediu fara plata.
 
De asemenea, pe durata concediului fara plata contractul de munca este suspendat prin acordul partilor in temeiul art. 54 din Codul muncii.
 
Pe durata suspendarii contractului individual e munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractual individual de munca inceteaza de drept (art. 49 alin. (6) din Codul muncii).
 
 
 Raspuns oferit de Gabriela Dita, consilier juridic, pentru PortalCodulMuncii.ro!
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu fara platacrestere copilconcedieredesfiintarea unui post

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 27 Decembrie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediu fara plata dupa CCC. Se poate efectua concedierea la 6 luni pentru desfiintarea locului de munca? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Ore Suplimentare In Timpul LiberIntrebare: buna ziua ! am semnat un contract de munca de 40 ore/saptaman dar seful ne cheama in fiecare sambata. sambata lucrez numai cate 6 ore si sunt platit cu un spor de 5%. As avea 2 intrebari: 1- pot sa refuz sa merg sambata la serviciu?; 2- sporul de 5%este corect? Va multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, depinde cum este repartizat programul in CIM.<br />Sporul pentru lucrul in timpul r... citeste tot raspunsul aici


ARTICOLE SIMILARE

Incetarea unui CIM. Modalitate si temei legalReinfiintarea unui loc de munca desfiintatModel preaviz concediereAngajatorul doreste DESFIINTAREA UNUI POST, dar si pastrarea atributiilor respective. Cand pot fi preluate sarcinile de catre alt angajat?Demisia unui salariat. Obligatia angajatorilor de a comunica locurile de munca VACANTE

ULTIMELE ARTICOLE

Concediu fara plata dupa CCC. Se poate efectua concedierea la 6 luni pentru desfiintarea locului de munca?DESFIINTAREA UNUI POST in cazul unei salariate care se afla in plata stimulentului de insertie. Exista vreo modalitate LEGALA?DESFIINTAREA UNUI POST. Cum trebuie sa procedeze angajatoriiConcediere individuala - Model nota de fundamentareModel orientativ Preaviz 2015, cu reducerea timpului de munca!
Mai multe articole despre desfiintarea unui post
Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple
Descarcati GRATUIT raportul special

"Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple"
 

 

 


 
Angajarea - pasii catre o recrutare de succes
Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati acum GRATUIT Raportul Special

"Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]