Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Pauza de masa: este obligatorie sau nu?

pauza de masacodul muncii 2016contract colectiv de munca
Probabil ca ati citit recent despre o propunere legislativa care spune ca pauza de masa ar trebui sa fie de 60 de minute in cazul unui program de lucru de minimum 6 ore. Este bine, este rau? Se prelungeste programul actual de lucru cu 30 de minute?


Ce spune Codul Muncii in acest moment despre pauza de masa? Este obligatorie sau nu?

Pauza de masa este reglementata astfel de catre legiuitor:

Art. 134. - (1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) Pauzele, cu exceptia dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca.
 
Acesta este textul de lege care reglementeaza pauza de masa. Ea este prevazuta in cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore.

Atentie, insa: conditiile in care pauza de masa se acorda este stabilita in Contractul colectiv de munca sau Regulamentul intern.

Exceptia de la regula de mai sus este valabila in cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani. In scopul protectiei securitatii si sanatatii lor, ei beneficiaza de o pauza de cel putin 30 de minute, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate (alin. 2).

Aceste pauze  - se mai prevede -  nu se includ in durata zilnica normala a timpului de munca, exceptie facand situatiile reglementate contrar prin contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern.

Asadar si in acest moment angajatorul poate sa acorde pauza de masa de o ora, daca doreste. Acest lucru se poate intampla si in lipsa contractului colectiv de munca, daca acele conditiile in care pauza de masa se acorda sunt stabilite in regulamentul intern. Astfel, puteti stabili in regulamentul intern, de exemplu: programul de lucru este de Luni pana Vineri, intre orele 8,00 – 17,00, cu o ora pauza de masa.

In concluzie, pauza de masa trebuie sa existe. Aceasta trebuie reglementata in regulamentul intern, daca nu prevede nimic contractul colectiv de munca, nu afecteaza durata timpului de munca dar este inclusa in programul de lucru.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pauza de masacodul muncii 2016contract colectiv de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 07 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Pauza de masa: este obligatorie sau nu? Nota: 2.45 din 5 - 20 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Depunere Dosar Pensionare Si Dreptul De A Lucra Ulterior PensionariiIntrebare: Buna ziua, sunt nascuta pe data de 18.12.1959. Sunt angajata incepand cu 04.10.1978 si in prezent. Am inteles ca varsta standard de pensionare prevazuta de legislatia in vigoare pentru femeile nascute in decembrie 1959 este de 61 ani si 7 luni, iar stagiul complet de cotizare prevazut este de 31 ani si 7 luni. Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare dect stagiul complet de cotizare prevăzut de lege (39 ani si 7 luni), pot solicita pensia antici
 

Raspuns: Indepliniti conditiile de pensionare anticipata, dar daca va pensionati, pensia anticipata nu se poa... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]