Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatorul poate pretinde ca salariatii sa poarte uniforma de serviciu?

uniforma de serviciucodul muncii 2016salariati uniforma
Angajatorii se pot confrunta cu tot felul de situatii, dar cel mai important este ca acestia sa respecta drepturile salariatilor, fara a le ingradi libertatea de decizie.

Totusi, exista situatii in care companiile angajatoare pretind anumite lucruri care ar putea parea ciudate pentru salariati, iar acestia s-ar putea razvrati, in acest sens.

Obligativitatea uniformei poate fi un motiv de conflict la locul de munca, dar este legal ca angajatorul sa pretinda ca angajatii sa se imbrace intr-un anume fel?

In acest sens, vom analiza  o intrebare din cadrul site-ului PortalCodulMuncii.ro: "In conditiile in care se introduce in Regulamentul de Ordine Interioara obligatia salariatilor de a purta echipament de lucru (ex.o camasa sau tricou cu logo-ul companiei) in anumite zile ale saptamanii, exista conditia de legalitate sau compania poate fi acuzata de practici care ingradesc salariatii? Mentionez ca acest echipament este suportat de catre companie si se solicita doar purtarea lui o zi saptamana, restul perioadei ramane la latitudinea salariatului daca il poarta sau nu."

In primul rand, este demn de mentionat ca in legislatia nationala in vigoare in domeniul securitatii si sanatatii in munca, referirea la echipamentul de lucru nu mai exista, iar in acest moment se utilizeaza doar sintagma de echipament individual de protectie.

Desigur, art. 3 alin. (1) din HG 1048/2006 precizeaza ca prin echipament individual de protectie se intelege orice echipament destinat sa fie purtat sau tinut de lucrator pentru a-l proteja impotriva unuia ori mai multor riscuri care ar putea sa ii puna in pericol securitatea si sanatatea la locul de munca.

In aceste conditii, conform art. 39 din Codul muncii, salariatului ii revine obligatia de a respecta prevederile cuprinse in regulamentul intern, in contractul colectiv de munca aplicabil, precum si in contractul individual de munca.


Asa ca, daca Regulamentul Intern prevede in mod clar si explicit obligativitatea purtarii uniformei obisnuite, iar acesta este adus la cunostinta tuturor salariatilor, conform art. 243 din Codul muncii, apreciem ca acesta devine obligatoriu pentru salariati, acestia fiind obligati sa poarte uniforma, asa cum se mentioneaza in intrebarea de mai sus.

Mai multe despre acest subiect poti citi pe PortalCodulMuncii 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
uniforma de serviciucodul muncii 2016salariati uniforma

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 26 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatorul poate pretinde ca salariatii sa poarte uniforma de serviciu? Nota: 2.5 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Concediu de odihna pentru 3 zile lucrate pe saptamana. Mod de calculIntrebare: La o S.C. se acorda 20 zile de concediu de odihna pe an pentru programul de lucru de 8 ore zi. Un salariat a lucrat in perioada ianuarie mai 2020 cu program de 8 ore zi. Incepand cu 01 06 2020 programul de lucru este de 20 ore saptamana: marti si joi 8 ore zi, vineri 4 ore zi. 1. Pentru anul 2020 cate zile de concediu odihna are dreptul? 2. Un numar de 10 zile de concediu odihna, de exemplu, vizeaza zilele de marti, joi si vineri, sau zilele lucratoare din saptamana?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Munca in zilele de repaus saptamanal nu este munca suplimentaraIntrebare: In situatia in care repausul saptamanal il acord salariatului in alte zile ale saptamanii in afara de sambata si duminica cum se platesc orele lucrate sambata si duminica? cu un spor de 100% sau cu un spor la salariu de baza negociat/stabilit de angajator prin CIM, CCM/regulament intern? sunt considerate orele lucrate sambata si duminica ore suplimentare daca salariatul are trecut in CIM un program de 40h/saptamana de luni pana vineri?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]