Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichete de masa acordate neconform cu legea...

tichete de masabonuri de masatichete masatichete de masa 2015tichete de masa electroniceportofel electronic
"Ce se intampla daca acordam tichete de masa angajatilor care nu au functia de baza in societatea noastra?"

Iata una dintre cele mai recente intrebari adresate in atentia specialistilor PortalCodulMuncii.ro.

Conform specialistilor, pentru a solutiona aceasta situatie trebuie sa privim catre prevederile art. 296^15 lit. o) din Codul fiscal.

Conform acestor prevederi,  tichetele de masa acordate potrivit legii nu se includ in baza de calcul al contributiilor sociale.

"Astfel, numai tichetele de masa acordate in conformitate cu prevederile legale sunt scutite de la plata contributiilor sociale.

Rezulta ca orice o nerespectare a actelor normative care reglementeaza tichetele de masa, cum este si cea din speta mentionata de dvs, conduce la incalcarea prevederilor art. 296^15 lit. o) din Codul fiscal.

Pe cale de consecinta, tichetele de masa acordate cu nerespectarea prevederilor legale vor intra in baza de calcul al contributiilor sociale.", precizeaza specialistii PortalCodulMuncii.ro.


Am dreptul la tichete de masa daca lucrez la domiciliu?
Nu se acorda tichet de masa salariatilor care se afla in alte situatii stabilite de angajator si nu sunt prezenti la lucru in unitate. Salariatii pot beneficia de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare in care isi desfasoara efectiv activitatea, fiind prezenti la lucru in unitate.

Daca am dreptul la masa gratuita sau diurna, atunci mai primesc tichete de masa?
Nu beneficiaza de prevederile Legii nr. 142/1998, cu modificarile si completarile ulterioare, salariatii care, potrivit unor dispozitii legale, au dreptul la masa gratuita, la diurna, la indemnizatie sau la alocatie de hrana.

Daca am cumul de functii, pot primi tichete de masa de la ambii angajatori?
In cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de catre angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza, potrivit legii.

Ce trebuie sa stii despre portofelul electronic?
Angajatorii care doresc, vor alimenta portofelul electronic cu valoarea nominala aferenta tichetelor de masa.

NU SE PERMITE efectuarea de operatiuni de retragere de numerar. Se vor achizitiona produse alimentare.

Tot ce trebuie sa stiti despre tichetele de masa in 2015>>>


de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masabonuri de masatichete masatichete de masa 2015tichete de masa electroniceportofel electronic

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 16 Septembrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete de masa acordate neconform cu legea... Nota: 3.13 din 5 - 8 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


gaby
23-Sep-2015

avem un angajat care are contract cu 2 ore la noi.Nu mai are vreun contract de munca in alta parte. Singurele ore lucrate sunt cele 2/zi, la societatea noastra.Este legal sa primeasca tichete de masa, neavand alta incadrare,in alta parte?

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Declansarea procedurilor de negociere a CCMIntrebare: Avem un contract colectiv de munca care expira pe data de 30.03.2020. In cazul in care incepem negocierea noului contract colectiv de munca pe data de 24 februarie 2020 este vreo problema? Conform legii dialogului social negocierea trebuie sa inceapa cu minim 45 zile calendaristice inainte de expirarea contractului de munca iar noi nu respectam acest termen. Practic de cand incepe data negocierii? De la prima intalnire dintre reprezentantii salariatilor si conducere sau din momentul in care am...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Concediu medical. Conditia stagiului de cotizareIntrebare: Avem un salariat angajat din 02.09.2019. S-a imbolnavit si ne-a adus concediu mediucai aferent lunii ianuarie. Cum calculam concediul medical avand in vedere ca a lucrat doar cinci luni?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Aflati totul despre modificarile din contractele part-time
in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special
"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Aflati totul despre modificarile din contractele part-time in 2020!
Descarcati gratuit Raportul Special

"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]