Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Intrebare capcana: Cate tichete de masa dam acestor salariati?

tichete de masamaxim de tichete de masanumarul maxim de tichete de masa

Cum efectuam distribuirea bonurilor de masa in cazul angajatilor ce detin contract de munca cu norma intreaga si program de lucru 12 24, 12 48. Acestia sunt prezenti la zerviciu 15-16 zile dar pot lucra si 192 de ore pe luna!

Conform dispozitiilor art. 6 alin (1) din  Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, cu modificarile si completarile ulterioare, salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate. Totodata, potrivit art. 9 din acelasi act normativ salariatul are obligatia sa restituie angajatorului, la finele fiecarei luni, precum si la incetarea contractului individual de munca, tichetele de masa neutilizate.

De asemenea, conform art. 15 din Normele de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin HG 5/1999, numarul tichetelor utilizate de un salariat in decursul unei luni este cel mult egal cu numarul de zile lucratoare in care este prezent la lucru in unitate si nu poate sa depaseasca numarul de zile lucrate stabilit de angajator.

Mai mult, conform aceleiasi norme metodologice, la art 2, se stabileste faptul ca angajatorii, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau cu reprezentantii salariatilor, dupa caz, vor stabili prin contractele colective de munca clauze privind acordarea alocatiei individuale de hrana sub forma tichetelor de masa, care sa prevada:

a) numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa, precum si valoarea nominala a tichetului de masa, in limita celei prevazute de lege, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;
b) numarul de zile lucratoare din luna pentru care se distribuie tichete de masa salariatilor;
c) criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa, tinand seama de conditiile concrete de lucru in care isi desfasoara activitatea unele categorii de salariati, de prioritatile socioprofesionale si de alte elemente specifice activitatii.

Coroborand aceste dispozitii legale, rezulta ca salariatii pot primi un tichet de masa pentru fiecare zi in care isi desfasoara efectiv activitatea, fiind prezenti la locul de munca, legea  interzicand depasirea acestei limite.

In consecinta, cu respectarea acestei limite, numarul de tichete de masa ce se acorda salariatilor care lucreaza in ture se stabileste de angajator impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau cu reprezentantii salariatilor, dupa caz.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro


de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masamaxim de tichete de masanumarul maxim de tichete de masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 19 Februarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Intrebare capcana: Cate tichete de masa dam acestor salariati? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Telemunca. Programul de lucruIntrebare: Am dori o lamurire cu privire la impartirea programului de lucru si anume: - avem program inegal cu lucru in ture, in acest moment cu clauza de telemunca - ture de 8 ore stabilite printr-o planificare lunara In contextul actual de telemunca, dorim sa stim daca putem imparti tura de 8 ore/zi plus 1 ora pauza de masa in 5 ore dimineata si 3 ore dupa amiaza.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Somaj tehnic. Conditii de aplicareIntrebare: Va rugam sa ne confirmati daca putem obtine certificat de situatii de urgenta daca intampinam urmatoarele probleme: - suntem firma de constructii - cod caen 2512 - am inceput sa inregistram o incetinire a productiei si a montajului in santierele care sunt in desfasurare - avem probleme cu incasarile de la clienti - cu o decalare mai mare de 2 sapt . fata de lunile anterioare - urmeaza sa intram cu cativa angajati in somaj tehnic - deoarece nu mai avem continuitate pe partea de aprovizionare - ca...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]