Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Are voie angajatorul sa acorde ocazional tichete de masa doar anumitor salariati, pentru rezultate deosebite?

tichete de masabonuri de masatichete masa ca bonusbonus sub forma de tichete de masa
Chiar asa! Cum ramane cu rezultatele deosebite pe care le obtinem uneori? Nu foarte des, caci nu suntem Superman, insa uneori se intampla. Si atunci cand se intampla, este recomandat ca angajatorul sa ofere un bonus, o rasplata care sa ii arate angajatului ca este pe drumul cel bun si ca eforturile sale nu sunt in van!


Cu alte cuvinte, premiaza omul care iti aduce rezultate deosebite si experienta se va repeta, cel mai sigur.

Dar putem sa le acordam tichete de masa, daca altfel nu putem sa ii rasplatim in acest moment? Legal, este posibil si corect?

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

Atentie la faptul ca angajatorul are libertatea de a decide daca acorda tichete de masa si sub ce forma, in urma consultarii cu salariatii, prin organizatiile sindicale legal constituite sau prin reprezentantii salariatilor, dupa caz.

Nu uitam faptul ca salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate.

Mai mult, potrivit art. 9 din acelasi act normativ salariatul are obligatia sa restituie angajatorului, la finele fiecarei luni, precum si la incetarea contractului individual de munca, tichetele de masa neutilizate, in cazul tichetelor de masa pe suport hartie, sau valoarea corespunzatoare a tichetelor de masa neutilizate, in cazul tichetelor de masa pe suport electronic.


In cazul in care salariatul utilizeaza intr-o luna un numar de tichete de masa mai mare decat numarul de zile lucrate, iar angajatorul nu a incasat de la salariat contravaloarea tichetelor utilizate si necuvenite, angajatorul acorda acestuia pentru luna urmatoare un numar de tichete de masa egal cu numarul de zile lucratoare, diminuat cu numarul de tichete acordate pentru luna anterioara si necuvenite.

Din coroborarea acestor dispozitii legale rezulta ca salariatii pot beneficia de un tichet de masa pentru fiecare zi in care isi desfasoara efectiv activitatea, fiind prezenti la locul de munca.

Conform art. 296^15 lit. o) din Codul fiscal tichetele de masa acordate potrivit legii nu se includ in baza de calcul al contributiilor sociale.

Astfel, numai tichetele de masa acordate in conformitate cu prevederile legale sunt scutite de la plata contributiilor sociale.

Rezulta ca orice o nerespectare a actelor normative care reglementeaza tichetele de masa conduce la incalcarea prevederilor art. 296 indice 15 lit. o) din Codul fiscal.

Pe cale de consecinta, tichetele de masa acordate cu nerespectarea prevederilor legale vor intra in baza de calcul al contributiilor sociale.

In concluzie, angajatorul impreuna cu organizatiile sindicale sau cu reprezentantii salariatilor, stabilesc prin contractele colective de munca clauze privind acordarea tichetelor de masa, forma suportului acestora, valoarea nominala a tichetului de masa, precum si criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masabonuri de masatichete masa ca bonusbonus sub forma de tichete de masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 22 Mai 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Are voie angajatorul sa acorde ocazional tichete de masa doar anumitor salariati, pentru rezultate deosebite? Nota: 2.09 din 5 - 11 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Bloj Vasile
22-Mai-2015

Frumos articol, ca si fiecare care le prezentati si felul in care le prezentati. Sunt articole documentate, frumoase si utile. Multumesc si toate cele bune va doresc.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Modalitate De Calcul Concediu De Odihna Neefectuat La Incetarea ContractuluiIntrebare: Pana in 24.04.2018 inclusiv am fost angajata in cadrul unei autoritati publice locale (personal contractual), perioada de preaviz fiind din data de 05.03.2018 pana in data de 24.04.2018, in aceasta perioada avand si 15 zile de concediu de odihna solicitate de mine (mi-a fost intrerupt preavizul pentru a efectua cele 15 zile de concediu). La data incetarii raportului de munca mai aveam inca 28 de zile de concediu neefectuate, astfel: 24 de zile de concediu aferente anului 2017 si 4 zile de conc
 

Raspuns: Indemnizatia de concediu se calculeaza la data la care se acorda dreptul de concediu de odihna indi... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]