Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Se pot acorda tichete de masa sub forma de prima de sarbatori? Ce trebuie sa stie angajatorii

tichete de masaprima de sarbatoritichete cadou
In Romania, tichetele de masa sunt beneficiul cel mai apreciat de catre angajati, conform unui studiu de specialitate. Asa se face ca au trecut deja 20 de ani de cand bonurile de masa au fost introduse ca facilitate, fiind considerate un beneficiu esential pentru salariati.


Acestia au declarat ca tichetele reprezinta un sprijin pentru achizitia de alimente (66% dintre respondenti), iar altii considera ca sunt mai motivati sa vina la locul de munca (63% dintre respondenti).

Este demn de mentionat ca 88% dintre salariatii beneficiari respondenti ai studiului percep tichetele de masa ca fiind un beneficiu valoros, iar 90% dintre ei sustin ca utilizarea lor este usoara. Mai bine de 45% au declarat ca tin cont de acest aspect atunci cand doresc sa se angajeze...citeste mai multe despre tichetele de masa aici >>>


"Se poate ca o societate sa acorde tichete de masa doar intr-o luna, ca si prima de sarbatori? Daca da, am rugamintea sa imi precizati textul de lege", se intreba cineva in cadrul PortalCodulMuncii.ro.


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:

Angajatorii trebuie sa stie ca, potrivit art. 142 lit. r) din Codul fiscal, tichetele de masa NU sunt taxabile cu contributii sociale, daca sunt acordate respectand legislatia in vigoare.

IMPORTANT!

Daca se acorda tichete de masa sub forma de prima de sarbatori, acestea nu sunt acordate potrivit legii, ceea ce inseamna ca exista un risc ca organele fiscale sa le reincadreze in venituri taxabile, alaturi de impozitul pe venit si cu contributii sociale.

Acest risc poate fi evitat prin acordarea tichetelor de masa chiar si pentru o luna, insa nu sub forma de prima, ci cu respectarea dispozitiilor prevazute de Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa.

Asadar, raspunsul este nu, tichetele de masa nu pot fi oferite sub forma de prima, avand in vedere ca acestea reprezinta un alt tip de beneficiu.


Tichetele cadou. Cum se reglementeaza in contractul de munca?

Este demn de mentionat inca de la inceput ca toate cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora sunt neimpozabile.


In genere, aceste tichete sunt oferite cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, cu ocazia zilei de 8 martie scutite de impozit, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei...citeste mai multe despre tichetele cadou aici >>>

Consulta Codul Muncii aici >>>



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masaprima de sarbatoritichete cadou

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 12 Decembrie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Se pot acorda tichete de masa sub forma de prima de sarbatori? Ce trebuie sa stie angajatorii Nota: 3.5 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Tichete De Masa Ne Luate La TimpIntrebare: buna ziua , ma numesc dana si am lucrat la firma x aproape 2 ani de zile .in data de 19 feb 2019 am plecat de la angajator cu demisia la zi cu acordul ambelor parti ,iar angajatorul mi-a zis ca nu mai primesc tichetele de masa pt ca nu am respectat preavizul si legea prevede ca acordarea tichetelor de masa ramane la latitudinea angajatorului daca vrea sa mi le dea sau nu .in ceea ce priveste salariul mi-a zis ca in termen de 90 de zile legea prevede sa mi-l dea .vreau sa stiu daca este legal si
 

Raspuns: Buna ziua, daca ati plecat cu acordul partilor, atunci nu mai intra in discutie nici o perioada de p... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]