Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Specialistii raspund: Angajatul are drept la diurna sau dam tichete de masa?

deplasarediurnaindemnizatie de deplasare


Analizam situatia unui salariat care se afla in delegatie interna cu durata de 9 ore pe zi, la o distanta mai mare de 5 km de localitatea de resedinta. Mentionam ca salariatul nu primeste diurna si dorim sa stim daca i se poate acorda tichet de masa.


Specialistii PortalCodulMuncii ne ofera un raspuns competent:

Plecam de la reglementarile tichetelor de masa prin Legea 142/1998 si HG 5/1999. Aceste acte normative prevad faptul ca angajatorii nu pot sa acorde mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea si nu pot considera utilizat mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucrata din luna pentru care s-a efectuat distribuirea.

Art. 15 din Norma de aplicare prevede ca numarul de tichete utilizate de un salariat intr-o luna este cel mult egal cu numarul de zile lucratoare in care este prezent la lucru in unitate si nu poate depasi numarul de zile lucrate, potrivit art. 11, stabilit de angajator.
Nu se considera zile lucrate perioadele in care salariatii:
a) isi efectueaza concediul de odihna;
b) beneficiaza de zile libere platite, in cazul unor evenimente familiale deosebite precum si de zile festive si de sarbatoare legala, sau de alte zile libere acordate conform contractelor colective de munca;
c) potrivit dispozitiilor legale, sunt delegati sau detasati in afara localitatii in care isi au locul permanent de munca si primesc indemnizatie zilnica sau lunara de delegare sau de detasare;
d) se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca, sunt absenti de la locul de munca ori se afla in alte situatii stabilite de angajator impreuna cu organizatiile sindicale sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor.

In concluzie, salariatul nu poate sa primeasca tichete de masa pentru zilele in care nu este prezent la lucru in unitate ci se afla in delegatie in afara localitatii in care isi are locul permanent de munca si primeste indemnizatie zilnica sau lunara de delegare sau de detasare.

Indemnizatia de deplasare se acorda tinand cont de dispozitiile Codului muncii, art. 44 alin. (2) care stabileste ca salariatul delegat are dreptul sa i se plateasca cheltuielile de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
Prin urmare, apreciem ca, in situatia expusa angajatorul are obligatia acordarii indemnizatiei de deplasare si nu a tichetului de masa.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro


Cititi si:

Revisal. Suspendare si incetare CIM. Cum procedam?

Caz practic: Diurna si micul dejun. Aspecte fiscale de care tinem cont

Caz practic analizat de specialisti: Salariatul cu handicap accentuat este scutit de impozit?




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deplasarediurnaindemnizatie de deplasare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 12 Martie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Specialistii raspund: Angajatul are drept la diurna sau dam tichete de masa? Nota: 4.33 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


vulturel
09-Feb-2019

salut am si eu o intrebare .. daca nu se dabonul de masa pentru delegatie ,si iti da diurna 30 ron poti sa maninci 3 mese pe zi ca bonul de masa ti la loat

Tudor Alexandru Florin
16-Nov-2015

pe mine ma intereseaza daca trebuie sa primesc tichet de masa in urmatoarea situatie: am fost in delegatie in afara localitatii de 2 ori-in total 3 zile,am primit diurna,dar nu am primit bonurile de masa-Mentionez ca zilele de deplasare au fost in zilele de sambata si duminica,nu in cursul saptamanii cand m-am aflat la locul permanent de munca

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Modalitate De Calcul Concediu De Odihna Neefectuat La Incetarea ContractuluiIntrebare: Pana in 24.04.2018 inclusiv am fost angajata in cadrul unei autoritati publice locale (personal contractual), perioada de preaviz fiind din data de 05.03.2018 pana in data de 24.04.2018, in aceasta perioada avand si 15 zile de concediu de odihna solicitate de mine (mi-a fost intrerupt preavizul pentru a efectua cele 15 zile de concediu). La data incetarii raportului de munca mai aveam inca 28 de zile de concediu neefectuate, astfel: 24 de zile de concediu aferente anului 2017 si 4 zile de conc
 

Raspuns: Multumesc frumos pentru raspuns.<br />Pentru perioada cat a durat preavizul nu trebuia sa mi s... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]