Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Studiu de caz: Modificarea programului de lucru prin act aditional

Codul munciimunca sulimentaradurata muncii24 de ore12 oreact aditional la CIM

In cadrul unor unitati, programul de munca al angajatilor este de 12 ore. Cu toate acestea, contractul de munca prevede un program normal de 8 ore. Cum se va proceda in situatia schimbarii programului de munca in ceea ce priveste numarul de ore? Va fi suficienta intocmirea unor acte aditionale la CIM sau se va specifica in regulamentul intern al societatii ca munca se efectueaza in ture de cate 12 ore?

Potrivit art. 117 alin. (1) din Codul muncii, munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 109 (peste 40 de ore), este considerata munca suplimentara.
Prevederea este valabila si pentru cazul in care, datorita specificului activitatii, munca este organizata in tura, tura continua, turnus, program fractionat.

Posibilitatea existentei unei durate zilnice a timpului de munca mai mare de 8 ore este prevazuta de art. 112 din Codul muncii. Atunci cand aceasta durata este de 12 ore trebuie sa urmeze o perioada de repaus de 24 de ore. Astfel, in situatia in care, datorita specificului activitatii, programul de lucru este stabilit in asa mod incat durata zilei de munca este mai mare de 8 ore, timpul de lucru in celelalte zile lucratoare trebuie sa fie stabilit fara a se depasi, conform ar. 110 alin.(2) din Codul muncii, 40 de ore pe saptamana.

Munca prestata de salariat la solicitarea angajatorului in afara duratei programului normal de lucru, respectiv de 40 de ore pe saptamana, reprezinta ore suplimentare. In cazul formelor specifice de organizare a timpului de lucru (tura, tura continua, turnus, program fractionat) nu constituie ore suplimentare orele care depasesc durata legala zilnica a timpului de munca (de 8 ore) in cadrul programului de lucru saptamanal de 40 de ore. Insa, orele care depasesc programul de lucru saptamanal de 40 de ore sunt ore suplimentare.

In contractele individuale de munca incheiate cu salariatii trebuie prevazuta repartizarea reala a timpului de munca. Astfel, nu este permis ca, in contractele individuale de munca sa se prevada ca salariatii lucreaza de la 8-16 daca in realitate timpul de munca este repartizat in ture. Asa fiind, contractele individuale de munca trebuiesc modificate prin incheierea de acte aditionale in care se va preciza modalitatea reala de repartizare a timpului de munca.

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici





In consecinta, se vor avea in vedere si prevederile art. 116 din Codul muncii potrivit carora angajatorul are obligatia de a tine evidenta orelor de munca prestate de fiecare salariat si de a supune controlului inspectiei muncii aceasta evidenta ori de cate ori este solicitat. Modificarea duratei muncii se realizeaza astfel numai prin act aditional la CIM si nu unilateral prin decizia angajatorului de completare a Regulamentului intern.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 25 Iulie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Studiu de caz: Modificarea programului de lucru prin act aditional Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Adeverinta Colaborare PFA - PFAIntrebare: Buna ziua, Eu sunt constituit ca PFA pe cod caen 0150 (activitati in ferme mixte). Am un contract de colaborare (ca inginer agronom) de anul trecut din 14.07.2016 cu alt PFA constituit tot pe cod caen 0150. Sunt inginer agronom licentiat anul trecut in 10.07.2016. Doresc sa particip la un concurs pentru un post de consilier asistent, clasa I si o cerinta este vechime de cel putin 1 an in specialitatea studiilor. Contractul de colaborare intre cele 2 PFA-uri se poate constitui ca vechime i
 

Raspuns: Inca o intrebare, cum arata o astfel de adeverinta? va multumesc.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

NEGOCIEREA SALARIILOR - ce este OBLIGATORIU si ce NU?

 
Descarca GRATUIT raportul special
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"(OUG 82) Negocierea Salariilor - Sfaturi practice, Sanctiuni de evitat"

 

 

 

 
 
 



 
xx
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
Atentie la modificare prin OUG 82! Este OBLIGATORIE negocierea salariilor. Cititi sfaturile expertilor: Exemple concrete, Sanctiuni de evitat

Descarcati gratuit Raportul Special

"(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii