Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Demisia inregistrata in REVISAL: poate avea data anterioara?

demisierevisalpreaviz
Pot inregistra in REVISAL o incetare anterioara daca am demisia semnata de angajat si decizia semnata de angajator. Data incetarii este 25.09; pot face inregistrarea in REVISAL din 15.09, de exemplu?

Raspuns:

Conform HG 500/2011, data incetarii contractului individual de munca se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca sau la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca.

Dar, atentie mare! Ati precizat termenul "demisie" ceea ce implica un termen de preaviz (20 zile lucratoare pt functiile de executie si 45 zile lucratoare pentru functiile de conducere)... Rezulta ca dumneavoastra va trebui sa operati in REVISAL la data incetarii propriu-zise a CIM si anume dupa expirarea termenului de preaviz.

Decizia de incetare se face in ziua imediat urmatoare expirarii perioadei de preaviz.Preavizul se poate suspenda cu concediu medical si in cazul acesta decizia nu mai poate fi valabila, schimbandu-se data incetarii CIM. Nu puteti opera data incetarii atat timp cvat CIM este activ.

Daca cererea se incheie cu art. 55 lit b, fara perioada de preaviz nu este demisie, ci incetare prin acordul partilor. Numai daca angajatorul semneaza o astfel de cerere, se poate dispune incetare prin acordul partilor in temeiul art. 55 litera b) din Codul muncii. Altfel, daca angajatorul nu renunta partial sau total la preaviz, salariatul are obligatia de a respecta aceasta perioada asa cum a fost negociata in contract. In caz contrar se considera abatere disciplinara si angajatul poate fi sanctionat corespunzator.

Termenele de preaviz sunt maxime, si nu minime. Orice perioada care nu le excede pe cele prevazute de Cod este legala, cat timp apare in zile lucratoare.

Astfel, incetarea nu poate fi operata anterior, din simplul motiv ca pe parcursul preavizului contractul isi produce in continuare efectele, ceea ce inseamna ca poate interveni orice situatie precum cea amintita de dumneai, cat si altele: CFP, concediu crestere copil, etc.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
demisierevisalpreaviz

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 19 Septembrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Demisia inregistrata in REVISAL: poate avea data anterioara? Nota: 4.44 din 5 - 8 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


10-Oct-2012

Buna seara. As dori sa va intreb: 1.Cui revine responsabilitatea în luarea deciziei in actul medical în programul de gardă 15-07 , MEDICUL SAU ASISTENTULUI MEDICAL? 2.În cazul în care un serviciu nu are medic de garda sau nu se vrea sa se aiba medic de garda luarea deciziei in actul medical o face ASISTENTUL MEDICAL? Multumesc.

08-Oct-2012

Demisia.... 1. se face fara preaviz din motive imputabile angajatorului, si atunci nu dai nici un preaviz; legea este generica, daca angajatorul nu vrea acele 20/45 zile de preaviz, semneaza ca e de acord cu data solicitata de angajat si gata

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Iesire La Pensie Anticipat Cu Drept De MuncaIntrebare: Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti daca o persoana in varsta de 63 de ani (barbat) care lucreaza in mediul privat, poate iesi la pensie anticipat cu drept de munca 4 ore/zi. Daca da, va rog sa imi spuneti in ce conditii si procedura. Multumesc
 

Raspuns: Pensia anticipata sau anticipata partiala nu se cumuleaza cu venituri salariale.Prestarea muncii in ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]