Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatorul isi schimba denumirea. Se impune incheierea unui act aditional la CIM?

modificare denumire angajatoract aditional la cimrevisal 2016
Denumirea companiei se incadreaza in categoria de "identitate a partilor", unul din elementele obligatorii care trebuie inscrise in contractul individual de munca. Prin urmare, se pune intrebarea daca modificarea denumirii angajatorului impune incheierea unui act aditional la toate contractele individuale de munca incheiate de respectiva companie.

Conform art. 17 alin. (5) din Codul muncii, republicat, orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
Prin urmare, identitatea partilor este element constitutiv al CIM in conformitate cu art. 17 alin. alin. (3) lit. a) din Codul muncii, republicat, iar potrivit alin. (5) al aceluiasi articol modificarea acestuia s-ar face prin act aditional.

Insa, potrivit specialistilor Portalcodulmuncii.ro, in acest caz, datele de identitate nu se modifica prin vointa partilor, respectiv angajatorul si angajatul, deoarece noile date de inregistrare se aplica in mod automat.

Asadar, modificarea denumirii angajatorului nu necesita incheierea unui act aditional la CIM, ci doar modificarea numirii angajatorului in registrul general de evidenta a salariatilor.

In concluzie, modificarea denumirii angajatorului se va face doar in Revisal pe baza actelor modificatoare ale denumirii inregistrate la oficiul registrului comertului.

De asemenea, modificarea denumirii in Revisal va fi transmisa catre inspectoratul teritorial de munca.

Va reamintim elementele a caror modificare trebuie sa se regaseasca in CIM, in termen de maxim 20 de zile lucratoare:

- identitatea partilor;

- locul de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri;

- sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorului;

- functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului;

- criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
riscurile specifice postului;

- data de la care contractul urmeaza sa isi produca efectele;

- in cazul unui contract de munca pe durata determinata sau al unui contract de munca temporara, durata acestora;

- durata concediului de odihna la care salariatul are dreptul;

- conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia;

- salariul de baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;

- durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana;

- indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;

- durata perioadei de proba.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
modificare denumire angajatoract aditional la cimrevisal 2016

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 14 Iulie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatorul isi schimba denumirea. Se impune incheierea unui act aditional la CIM? Nota: 5 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensie Medicala Schizofrenie ParanoicaIntrebare: Buna ziua.Sotul meu a avut o pensie de boala psihica-schizofrenie pana in octombrie 2018.El are vechimea 11 ani pe cartea de munca.A avut gradul 2 sau 3 cu drept de lucru 4 ore.A vrut sa se angajeze legal pe 4 ore,dar angajatorul -s-a angajat di august pana in octombrie l-a angajat cu 8 ore.Nu a mai lucrat acolo in octombrie si si-a dat demisia.Cei de la casa de pensii l-au vazut pe calculator ca e angajat cu 8 ore si i-a taiat pensia din octombrie,trebuia angajat cu 4 ore.El acum nu mai primes
 

Raspuns: corectie revizuirea medicala... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]