Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Avem un angajat care este PFA. Cum procedam cu deducerea personala si functia de baza?

contract individual de muncadeducere personalaPFA

Din punct de vedere al locului unde se afla functia de baza, nu are relevanta faptul ca persoana angajata desfasoara activitate si in calitate de persoana fizica autorizata. Codul fiscal , reglementand locul unde se afla functia de baza, are in vedere numai activitatea desfasurata pe baza contractelor individuale de munca.
 
Astfel, conform art. 57 alin. (1) din Codul fiscal, beneficiarii de venituri din salarii datoreaza un impozit lunar, final, care se calculeaza si se retine la sursa de catre platitorii de venituri. La alin. (2) al aceluiasi articol se prevede ca impozitul lunar prevazut la alin. (1) se determina astfel:
 
a) la locul unde se afla functia de baza, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenta intre venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni, si urmatoarele:
 
- deducerea personala acordata pentru luna respectiva;
- cotizatia sindicala platita in luna respectiva;
- contributiile la fondurile de pensii facultative, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei a 400 euro;
 
b) pentru veniturile obtinute in celelalte cazuri, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenta intre venitul brut si contributiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora.
 
Potrivit pct. 112 din Normele metodologice de aplicare a Codul fiscal , in scopul determinarii impozitului pe veniturile salariale, prin locul unde se afla functia de baza se intelege:
 
- pentru persoanele fizice angajate la un singur loc de munca, ultimul loc inscris in carnetul de munca sau in documentele specifice care, potrivit reglementarilor legale, sunt asimilate acestora;
 
- in cazul cumulului de functii, locul declarat/ales de persoanele fizice.
 
Rezulta ca prin locul unde se afla functia de baza se intelege locul unde o persoana desfasoara activitati in baza unui contract individual de munca in cazul cumului de functii, cel declarat/ales de persoanele fizice. Aceasta intrucat in perioada de aplicabilitate a Decretului 92/1976 privind carnetul de munca, in carnetele de munca se inscriau numai perioadele in care o persoana desfasura activitate in baza unui cotract individual de munca sau era membru intr-o cooperativa mestesugareasca.
De asemenea, in documente asimilate carnetelor de munca, potrivit reglementarilor legale, se inscriu tot perioadele in care o persoana desfasoara activitate in baza unui contract individual de munca
 
Prin urmare, functia de baza in sensul Codului fiscal se refera exclusiv la calitatea celui care realizeaza veniturile salariale de subiect intr-unul sau mai multe contracte individuale de munca. In cazul in care o persoana desfasoara activitati in baza unui singur contract individual de munca locul unde se desfasoara aceste activitati constituie locul unde se afla functia de baza.
 
Daca o persoana desfasoara activitati in baza a doua sau mai multe contracte individuale de munca, locul unde se afla functia de baza este locul declarat/ales.
 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contract individual de muncadeducere personalaPFA

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 14 Noiembrie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Avem un angajat care este PFA. Cum procedam cu deducerea personala si functia de baza? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Concediu Ingrijire Copil Pt.tataIntrebare: Tatal poate beneficia de concediul pt.ingrijire copil,daca are contract de munca pe perioada determinata? Mai exact,se poate suspenda contractul? Multumesc
 

Raspuns: Multumesc frumos.<br />In aceasta situatie concediul pt.ingrijire copil se plateste pana la va... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]