Compensarea in bani dupa incetarea CIM a concediului de odihna neefectuat

Legea 571/2003Codul fiscalLegea 263/2010concediu de odihna
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Autor: Rodica Mantescu

Intrebare: Se poate plati concediul de odihna aferent anului 2011 pentru un salariat caruia i-a venit decizie de pensie anticipata, dupa data intocmirii formelor de lichidare?

Raspuns: Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa in cazul incetarii contractului individual de munca. Fiind considerate drepturi salariale, sumele reprezentand compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat se prescriu in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune.

Art. 114 alin. (1) lit.b) din Legea 263/2010 stabileste ca, in sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu exceptia consilierilor locali sau judeteni.

Situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II si IV sunt:
I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca inclusiv soldatii si gradatii voluntari;
b) functionarii publici;
c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;
d) persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 131 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal , cu modificarile si completarile ulterioare, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil .

II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu cele ale persoanelor prevazute la pct. I;

III. a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

In consecinta, plata pensiei anticipate se suspenda numai daca beneficiarul ei se regaseste intr-una dintre aceste situatii.

Faptul ca un fost salariat primeste o suma de bani cu titlu de compensare a concediului de odihna neefectuat nu constiuie un caz de suspendare a pensiei anticipate.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Legea 571/2003Codul fiscalLegea 263/2010concediu de odihna

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 22 Aprilie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Compensarea in bani dupa incetarea CIM a concediului de odihna neefectuat Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Angajare minori in timpul anului scolarIntrebare: Voiam sa intreb daca exista o prevedere legala care sa-mi interzica sa angajez minori (16 ani) pe durata unui an scolar. Mentionez ca programul de lucru ii permite sa frecventeze cursurile.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Accident de munca. AspecteIntrebare: Va rog sa imi comunicati intreaga procedura in cazul unui accident de munca . Totodata , am nevoie de informatii referitoare si la concediile medicale in cazul unui accident de munca. Speta este ca medicul de familie al angajatului a eliberat un concediu medical ce are codul 01. Ar fi trebuit eliberat cu cod 03 - accident de munca. Ce documente trebuie sa transmitem noi medicului de familie? Trebuie sa obtinem apoi si alte avize pentru concediu medical? cine se ocupa de acestea? Cum se...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]