Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Modificarea locului de munca la domiciliul salariatului. Conditii

locul de muncasalariuact aditional
Intrebare:

In cazul in care o salariata solicita sa lucreze de acasa, modificarea locului muncii se face prin act aditional, sau este indeajuns o decizie interna de modificare a locului de munca?

Raspuns:

Contractul individual de munca la domiciliu este reglementat de art. 105-107 din Codul muncii.

Potrivit art. 105, sunt considerati salariati cu munca la domiciliu acei salariati care indeplinesc, la domiciliul lor, atributiile specifice functiei pe care o detin.

Asadar, specificul muncii la domiciliu este dat de locul muncii care nu este situat, in unitate, la angajator, ci la domiciliul salariatului sau, dupa caz, la resedinta lui.

Locul muncii constituie unul dintre elementele esentiale ale contractului individual de munca ce poate fi modificat numai prin acordul partilor.

In acest sens, art. 41 alin. (1) din Codul muncii stabileste ca, contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor Potrivit art. 17 alin. (1) din acelasi cod, anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.

In continuare, alin. (11) al aceluiasi articol stabileste ca obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz. La alineatul (2) al art. 17 sunt enumerate elementele cu privire la care salariatul trebuie informat, intre care regasim si locul muncii.

La alineatul (4) al art. 17 din Codul muncii se prevede ca orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (2) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 15 zile de la data incunostintarii in scris a salariatului, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare rezulta ca posibila din lege sau din contractul colectiv de munca aplicabil.

In consecinta, modificarea locului muncii de la sediul angajatorului la domiciliul salariatului presupune acordul de vointa al ambelor parti contractante, angajat si salariat, materializat sub forma actului aditional la contractul individual de munca cu exceptia situatiei in care modificarea rezulta ca posibila din lege sau din contractul colectiv de munca aplicabil.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
locul de muncasalariuact aditional

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 07 Aprilie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Modificarea locului de munca la domiciliul salariatului. Conditii Nota: 2.5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Calculul Perioadeii Care Constituie Vechime In MuncaIntrebare: perioada corespunzatoare concediilor fara plata, se ia in calcul la vechimea in munca pentru: 1.-pensia anticipata partiala ? 2. Pensia anticipata ? 3. Pensia pentru lumita de varsta.? Dar perioada concediilor medicale?
 

Raspuns: Concediile fara plata nu sunt stagii de cotizare la pensie, concediile medicale sunt stagii de coti... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]