Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul fara plata pentru studii constituie vechime in munca?

concediu formare profesionalaconcediu pentru formare profesionalavechime in muncastagiu de cotizare
"Unul dintre angajati doreste sa intre in concediu fara plata pentru studii de formare profesionala. Din cate stiu, legea s-a schimbat si aceste perioade devin vechime in munca. Este adevarat? As dori sa explicam salariatilor cum stau lucrurile in legislatie."

Atentie la faptul ca in Codul muncii s-au efectuat modificari destul de recent, prin Legea nr. 12 din 2015.

Asadar, concediile fara plata pentru formare profesionala acordate in conditiile art. 155 si 156 se vor considera vechime in munca.
Conform art. 155 si 156 din Codul muncii:

Art. 155. - (1) Concediile fara plata pentru formare profesionala se acorda la solicitarea salariatului, pe perioada formarii profesionale pe care salariatul o urmeaza din initiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii.

Art. 156. - (1) Cererea de concediu fara plata pentru formare profesionala trebuie sa fie inaintata angajatorului cu cel putin o luna inainte de efectuarea acestuia si trebuie sa precizeze data de incepere a stagiului de formare profesionala, domeniul si durata acestuia, precum si denumirea institutiei de formare profesionala.

(2) Efectuarea concediului fara plata pentru formare profesionala se poate realiza si fractionat in cursul unui an calendaristic, pentru sustinerea examenelor de absolvire a unor forme de invatamant sau pentru sustinerea examenelor de promovare in anul urmator in cadrul institutiilor de invatamant superior, cu respectarea conditiilor stabilite la alin. (1).

Doar concediile fara plata pentru formare profesionala acordate in conditiile art. 155 si 156 din Codul muncii astfel cum le-am citat mai sus constituie vechime in munca nu si alte concedii fara plata.


Cine plateste contributiile pentru salariatii care se afla in concediu pentru formare profesionala?

Perioada in care un salariat se afla in concediu fara plata pentru formare profesionala in conditiile art. 155 si 156 din Codul muncii constituie vechime in munca nu si stagiu de cotizare.

Stagiul de cotizare in sistemul public de pensii reprezinta acea perioada in care s-au datorat contributiile de asigurari sociale de stat sau acea perioada care, constituie stagiu de cotizare potrivit unu act normativ desi nu s-au datorat contributii sociale.

Art. 16 alin. (6) din Codul muncii stabileste ca, concediu fara plata pentru formare profesionala in conditiile art. 155 si 156 din Codul muncii constituie vechime in munca si nu stagiu de cotizare.

Prin urmare, nu se pune problema platii unor contributii sociale in perioada respectiva de concediu.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu formare profesionalaconcediu pentru formare profesionalavechime in muncastagiu de cotizare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 04 Mai 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul fara plata pentru studii constituie vechime in munca? Nota: 4 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
In Ce Grupa De Munca Se Incadreaza Persoanele Care Au Lucrat In Zootehnie ?Intrebare: mama mea pensionara Pascu Ioana din Patarlagele Buzau a lucrat in zootehnie zi de zi( fara zile de concediu) peste 22 de ani vechime ,din 1966-1989 acum are o pensie de 750 de lei ,in ce grupa de munca se incadreaza ? nu s au facut carti de munca doar o adeverinta,si a dat nastere la 3 copii.ce drepturi are ca pensionar ?unde trebuie sa ma adresez? va multumesc pentru atentie !
 

Raspuns: Din cate cunosc activitatea era incadrata la grupa a IIa de munca.Parcurgeti cu atentie decizia de p... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]