Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Spor de vechime in cazul societatilor cu putini angajati

spor de vechimesalarizarevechime in munca
Intrebare:
Se plateste spor de vechime daca societatea comerciala are doar 6 angajati?

Raspuns:
DA, acordarea sporului de vechime este obligatorie daca acesta nu a fost inclus in salariul de baza. Aceasta obligatie a fost instituita prin Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010. In conformitate cu prevederile art. 241 din Codul muncii si art. 11 din Legea 130/1996, republicata, clauzele acestui contract produc efecte pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din tara.
Mai mult, potrivit art. 41 din CCMUN pe anii 2007-2010, dvs. va trebui sa acordati salariatilor cel putin urmatoarele sporuri:

a) pentru conditii deosebite de munca, grele, periculoase sau penibile, 10 % din salariul de baza;

b) pentru conditii nocive de munca, 10% din salariul minim negociat la nivel de unitate;

c) pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza;



d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;

e) pentru lucrul in timpul noptii, 25% din salariul de baza;

f) pentru exercitarea si a unei alte functii se poate acorda un spor de pana la 50% din salariul de baza al functiei inlocuite; cazurile in care se aplica aceasta prevedere si cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitati.

Sporuri, salariu minim, tichete de masa, avantaje in natura, deduceri: Salarizarea de la A la Z. Newsletter electronic saptamanal.

Sporurile prevazute la lit. a) si b), nu se includ in salariul de baza si nu se mai acorda dupa normalizarea conditiilor de munca in conformitate cu dispozitiile art. 25 din CCMUN pe anii 2007-2010.

Va trebui sa stabiliti prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate sau prin Regulamentul Intern, transele de vechime si procentul sporului de vechime aferent fiecarei transe. In practica, procentul sporului de vechime variaza in functie de urmatoarele transe de vechime:

5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca
25% - peste 20 ani vechime in munca.

Aflati saptamanal toate noutatile in materie de SALARIZARE. Studii de caz, noutati legislative, sfaturi de aplicare. Abonati-va aici!



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
spor de vechimesalarizarevechime in munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 07 Noiembrie 2007
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Spor de vechime in cazul societatilor cu putini angajati Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Date Incetare Perioada Proba Si Data Declarare In RevisalIntrebare: Buna ziua, Angajat pe 25.07.2019 se afla in perioada de proba.El doreste sa inceteze pe 1 Octombrie, contractul, prin notificare scrisa. Persoana de la Resurse Umane, o sa fie in concediu in acea perioada si nu are cine sa-i declare incetarea in Revisal. Intrebarea mea este:daca ii facem/ isi face notificare scrisa de incetare pe 26 sept., asta inseamna ca tot pe 26 i se declara in Revisal?Si daca lucreaza pe 26 si isi face lichidarea la sf. zilei, o sa il platim pana pe 26 sept. Si tot pe 26 i
 

Raspuns: *luna 09, scuze.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]