Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Valorificarea vechimii in munca: ce se petrece cand un salariat a lucrat intr-un stat membru UE, i se confera vechimea aferenta perioadei lucrate?

vechime in muncamunca strainatatevechime in munca strainatate
Vechimea in munca este un element cheie, atunci cand vorbim despre calcularea pensiei sau a indemnizatiei de somaj, iar atestarea acesteia se face pe baza eliberarilor unor adeverinte specifice.


 
 
Cu alte cuvinte, aceste adeverinte arata in ce perioade salariatii au fost angajati cu contract individual de munca.

 

 
Din ianuarie 2011, prin HG nr. 500/2011, Cartea de Munca care atesta vechimea angajatilor, a fost inlocuita de REVISAL, care permite evidenta strict electronica a muncii si in care angajatorii trebuie sa-si inregistreze toti salariatii.


 
 
Noile reglementari le permit romanilor sa "cumpere vechime in munca", daca nu indeplinesc conditiile necesare pensionarii. In aces sens, persoanele interesate, trebuie sa incheie un contract de asigurare sociala, in termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a legii. Mai multe despre conditii cumparararii vechimii in munca, poti citi AICI.



 
 
Dar, ce se petrece cu cei care au munci ani buni in alta tara? Se considera vechime in munca acea perioada? Ce spune legea?

 

 
Pentru a intelege mai bine aceasta situatie, vom analiza unh caz concret: "Un salariat angajat in unitatea noastra a lucrat in Italia 8 ani pentru care are documente de la INPS (corespondentul Casei de pensii) care atesta vechimea. Noi acordam spor de vechime pentru intreaga vechime acumulata in Romania si atestata prin documente (carnet de munca, adev. de vechime). Intrebarea este : ar trebui sa-i consider vechimea din Italia la sporul de vechime?"
 


 
Specialistul nostru din cadrul site-ul PortalCodulMuncii.ro considera ca munca prestata pe teritoriul Romaniei sau in afara acestuia, adica munca prestata in strainatate in temeiul unui contract individual de munca confera salariatului vechime in munca.

 
 
Acest aspect este reglementat de art. 16 alin. (4) din Codul muncii, deci munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

 
 
Este de mentionat ca, potrivit reglementarilor europene, statele membre ale Uniunii Europene dispun de mecanismele necesare pentru recunoasterea experientei profesionale a cetatenilor acestor state. 

 
 
Astfel, orice resortisant al unui stat membru, indiferent de resedinta sa, are dreptul de acces la o activitate salariata si de a desfasura aceasta activitate pe teritoriul altui stat membru, in conformitate cu actele cu putere de lege si cu actele administrative care reglementeaza incadrarea in munca a resortisantilor statului respectiv.

 
 
 
In aceasta situatie, pentru a fi luata in calcul aceasta perioada ca si vechime in munca, persoana in cauza trebuie sa prezinte documentele din care sa rezulte perioada in care a prestat activitate in baza unui contract individual de munca, functia si principalele atributii.


 
 
Deci, activitatea desfasurata de catre un salariat, intr-un stat membru al Uniunii Euorpene poate fi recunoscuta pe teritoriul national ca vechime in munca.


 
 
Aceasta va fi luata in calcul la stabilirea drepturilor salariale, DOAR daca este dovedita in mod corespunzator cu documente.
 


 
 
Mai multe despre vechimea in munca poti citi pe PortalCodulMuncii




 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vechime in muncamunca strainatatevechime in munca strainatate

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 14 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Valorificarea vechimii in munca: ce se petrece cand un salariat a lucrat intr-un stat membru UE, i se confera vechimea aferenta perioadei lucrate? Nota: 3.54 din 5 - 12 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Continuitate Concediu Crestere CopilIntrebare: Buna ziua, Se dau urmaroarele date: Primul copil - nascut 10.02.2017 CIM- suspendat in data de 01.04.2017( 10.02.2017-01.04.2017 concediu lauzie) Al doilea copil - data nastere probabila 15.02.2019( ar trebui sa revin la munca in 09.02.2019). Mai pot prelungi CIC , in cazul asta?
 

Raspuns: Buna ziua,<br /><br />In primul rand, suspendarea pentru primul contract se face pana la... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]