Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichete de masa acordate gresit. Cum completam corect Situatia analitica?

Contributiizile lucratoaresituatia analiticaLegea 142/1998tichete de masa


In randurile urmatoare, vom analiza situatia in care in iunie 2013 salariatii au primit 23 bonuri de masa, in loc de 19 pentru ca asa a emis furnizorul de bonuri (din greseala). In luna iulie, pentru a  regla situatia, societatea a comandat 19 bonuri in loc de 23.

Vom vedea astfel cum procedam cand completam "Situatia analitica a tichetelor de masa distribuite salariatilor de catre angajatori" pentru luna iunie si iulie.


Solutia consultantului:

Art. 5 alin. (1) din Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare iar potrivit alin. (2) al aceluiasi articol, in conditiile prevazute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.

Art. 15 din Norma de aplicare prevede ca numarul de tichete utilizate de un salariat intr-o luna este cel mult egal cu numarul de zile lucratoare in care este prezent la lucru in unitate si nu poate depasi numarul de zile lucrate, potrivit art. 11, stabilit de angajator.

Art. 16 din acelasi act normativ prevede ca se interzice salariatului:
- utilizarea tichetelor de masa pentru achizitionarea altor produse decat cele alimentare;
- primirea unui rest de bani la tichetul de masa, in cazul in care suma corespunzatoare produselor alimentare solicitate este mai mica decat valoarea nominala a tichetului de masa;
-comercializarea tichetelor de masa in schimbul unor sume de bani;
-utilizarea unui numar de tichete de masa mai mare decat numarul de zile lucrate, stabilite potrivit art. 15.

In baza acestor prevederi legale indiferent de numarul de tichete de masa care v-au fost transmise de furnizor trebuie sa ditribuiti salariatilor un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.

Faptul ca furnizorul v-a furnizat mai multe tichete de masa decat numarul de zile lucratoare din luna nu justifica distribuirea catre salariati aunui numar de tichete de masa mai mare decat numarul zilelor lucratoare din luna.

Astfel, pentru luna iunie trebuiau distribuite in ultima decada a lunii mai 19 tichete de masa pentru luna iunie iar in ultima decada a lunii iunie trebuiau ditribuite 23 de tichete de masa pentru luna iulie iar "Situatia analitica a tichetelor de masa distribuite salariatilor de catre angajatori" completata corespunzator.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Contributiizile lucratoaresituatia analiticaLegea 142/1998tichete de masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 13 August 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete de masa acordate gresit. Cum completam corect Situatia analitica? Nota: 3.67 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Vechime In Munca Crestere Si Ingrijire Copil Pana La 7 AniIntrebare: Buna ziua, ma numesc Ana si am 56 de ani .In data de 09.05.1983 am incetat activitatea la locul de munca pentru crestere si educare copil sub 7 ani conform art.9 alineatul 2 din Legea 1/1970, pana in data de 01.06.1990 cand m am angajat la o alta unitate. Va rog respectuos sa mi spuneti daca aceasta perioada se constituie vechime in munca si se ia in calcul la stabilirea stagiului de cotizare in vederea pensionarii. Mentionez ca de la aceasta unitate am primit o notificare din care
 

Raspuns: Perioada respectiva nu este stagiu de cotizare la pensie.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]