Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Studiu de caz: Pot fi activitatile desfasurate fara plata contributiilor la pensie considerate perioade asimilate?

Legea 263/2010pensiipensieperioadele asimilate

In Romania exista foarte multe persoane care au desfasurat, inainte de 1989, activitati in cadrul unor unitati economice de tipul cooperativa mestesugarilor (ucenicie la locul de munca) fara plata contributiilor la pensie Intrebarea care apare in astfel de situatii incearca sa desluseasca daca aceste perioade pot fi astazi incadrate, pornind de la Legea nr. 263/2010 ca fiind perioade asimilate in sistemul de pensii.

Intr-o astfel de situatie, trebuie mai intai mentionat ca perioadele asimilate sunt considerate a fi acele perioade pentru care nu s-au datorat sau platit contributii de asigurari sociale si care sunt asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii  conform art. 49 alin. (1) din Legea 263/2010, respectiv perioadele in care asiguratul a indeplinit mai multe conditii.

Privitor la acestea, legea mentioneaza ca asiguratul trebuie sa fi beneficiat de pensie de invaliditate, sa fi urmat  cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma, sa fi satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, sa fi fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat.

Mai mult decat atat, prevederile de mai sus referitoare la incadrarea ca perioada asimilata in sistemul de pensii se aplica daca asiguratul a  beneficiat, in perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizatii de asigurari sociale, acordate potrivit legii sau,  incepand cu data de 1 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate temporara de munca cauzata de accident de munca si boli profesionale, precum si daca  a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani sau
a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.

Conform prevederilor amintite pe parcursul prezentului articol, situatia mentionata la inceput nu se incadreaza in niciuna dintre aceste situatii, iar activitatea desfasurata in cadrul unor unitati economice de tipul cooperativa mestesugarilor nu poate fi incadrata la perioadele asimilate prevazute de Legea 263/2010.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Legea 263/2010pensiipensieperioadele asimilate

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 04 Iulie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Studiu de caz: Pot fi activitatile desfasurate fara plata contributiilor la pensie considerate perioade asimilate? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cand Pot Iesi La Pensie De Drept?Intrebare: in completarea intrebarii din 01-03-2019 , am fost la casa de pensii sa ma interesez la ce data pot sa ies la pensie de drept ,cu grupa i de munca si mi-a raspuns ca incepand de la 01-01-2019 nu se mai scad 13 ani ci 12 , va rog frumos sa imi dati un raspuns clar pentru ca nu sunt lamurit cand pot sa ies(daca se scad 13 ani sau 12 ani din varsta standard de pensionare de 65 de ani) va multumesc anticipat,o zi buna va doresc!
 

Raspuns: Art. 60 DIN lEGEA 263 DIN 2010<br />(1) Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]