Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Adeverinta de vechime in munca. Obligatia angajatorului

adeverinta pentru vechimea in muncacarnet de muncavechimea in muncacodul muncii
Intrebare:

Daca un fost angajat care imi solicita adeverinta pentru vechimea in munca si-a pierdut carnetul de munca, trebuie sa-i mai cer dovada anuntarii in Monitorul Oficial a pierderii carnetului de munca, sau pot sa-i eliberez adeverinta privind vechimea in munca fara aceasta dovada?

Raspuns:
In conformitate cu prevederile art. 34 alin. (5) din Codul muncii, la solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate. De asemenea, in baza art. 40 alin. (2) lit. h), angajatorul trebuie sa elibereze la cerere toate documentele care sa ateste calitatea de salariat. Nu are relevanta, din punctul de vedere al indeplinirii acestei obligatii daca salariatul are sau nu carnet de munca, l-a pierdut etc.

In baza art. 260 alin. (1) lit. b) din Codul muncii, incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5) constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei.

Asadar, la solicitarea unui fost salariat, angajatorul are obligatia sa elibereze adeverinta privind vechimea in munca.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
adeverinta pentru vechimea in muncacarnet de muncavechimea in muncacodul muncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 09 Iunie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Adeverinta de vechime in munca. Obligatia angajatorului Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Data La Care Ma Pot Pensiona Partial AnticipatIntrebare: Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cand ma pot pensiona anticipat partial. Mentionez ca sunt nascuta la data de 02.12.1962, iar in activitate sunt de la data de 02.09.1986.
 

Raspuns: Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2020 luna Aprilie la virsta de 57 ani si 4 luni dac... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]