Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cand este posibila modificarea locului de munca fara acordul salariatului?

contract de muncasalariatcodul muncii
In unele situatii este in mod obiectiv imposibil ca salariatul sa desfasoare o activitate in cadrul unitatii indiferent de natura acesteia.

Se poate modifica, in acest caz, locul muncii, chiar fara acordul salariatului? (legal, conform Codului muncii).

Da si nu, de la caz la caz.

Sa dam un exemplu: daca angajatorului i-a fost retrasa autorizatia de functionare, nu este posibila modificarea contractului individual de munca (a lucrului si a felului muncii), in acest caz fiind aplicabile prevederile art. 50 lit. g) din Codul muncii (suspendarea de drept).

In alte situatii (in caz de incendiu, inundatii etc.) poate deveni imposibila prestarea de catre salariat a activitatii potrivit contractului sau de munca, fiind insa posibil ca acesta sa desfasoare in beneficiul angajatorului activitati corespunzatoare unei alte functii. In astfel de situatii angajatorul poate dispune modificarea unilaterala a contractului in conformitate cu art. 48 din Codul muncii, care permite acest aspect in caz de forta majora.

Sunt considerate cauze de forta majora: catastrofe naturale (cutremure, seceta, inundatii, furtuni); criza grava de materii prime; dificultati in aprovizionare si transport; deteriorarea utilajelor de munca; conflictele de munca etc. O astfel de situatie poate fi si greva, in raport cu salariatii care nu participa la incetarea colectiva a lucrului.­

Atentie!

In caz de forta majora, trecerea temporara in alta munca nu poate avea loc decat pe perioada in care actioneaza acea imprejurare externa imprevizibila si de neinlaturat; daca sunt neintelegeri, salariatul se poate adresa instantei de judecata, care va hotari daca angajatorul abuzeaza sau nu de dreptul sau1. In plus, forta majora poate duce la modificarea contractului de munca in mod unilateral de catre unitate numai cu caracter temporar si numai sub aspectul locului si felului muncii nu si in privinta salariului, dupa cum ne arata practica judiciara2.

In fine, este de semnalat ca in caz de forta majora exista si alte solutii, trecerea temporara fiind doar una din ele.

In practica, pe perioade scurte, datorita anumitor cauze (lipsa de materii prime, materiale, energie, blocaj financiar), pana la revigorarea activitatii agentilor economici, pentru a se evita intrarea salariatilor in somaj, se convine - prin negocieri colective ­asupra concediilor fara plata. Ulterior, dupa caz, se reia activitatea sau se desfac contractele de munca (in temeiul art. 65 alin. 1 din C. muncii) si se declanseaza procedurile pentru trecere in somaj3.
_______________
1. Alexandru Ticlea, Contractul individual de munca, Editura Lumina Lex, 2003, pag. 385.
2. Curtea de Apel Alba Iulia, sectia civila, decizia nr. 1628 din 23 decembrie 2004, in Septimiu Panaite, Contractul individual de munca. Practica judiciara, Editura Hamangiu, 2006, pag. 43 si urm.
3. Ion Traian Stefanescu, Dreptul muncii, Editura Lumina Lex, 2000, pag. 188.



Horatiu Sasu
Jurist si economist
Consultant in afaceri


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contract de muncasalariatcodul muncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 09 Februarie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cand este posibila modificarea locului de munca fara acordul salariatului? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Timp Lucrat In Zile De Sarbatori LegaleIntrebare: Timp lucrat in zile de sarbatori legale. Articolul 142 (1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. Intrebare: Iau ca exemplu luna mai. (Activitatea se incadreaza in exceptia de la art.141) Salariatii lucreaza pe 1Mai . Dar prin graficul de lucru , timpul efectiv lucrat se incadreaza in regimul normal al lunii mai, adica 176 de ore . In ac
 

Raspuns: Asa am considerat si eu dar inspectorii interpreteaza si ei dupa cum considera. Multumesc pentru ras... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]