Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Sporul de vechime se mai acorda daca angajatul este toata luna in concediu medical?

concediu medicalspor de vechimevenituri

Intrebare: Care este regimul sporului de vechime in situatia in care angajatul are toata luna concediu medical. Se mai acorda sporul de vechime sau nu?

Raspuns:

In conformitate cu prevederile art. 10 alin. (1) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, baza de calcul a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Potrivit art. 7 din acelasi act normativ, stagiul minim de cotizare pentru acordarea concediului si indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este de o luna, realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.
 
De asemenea, la art. 12 alin. (1) din  Norma de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate se prevede ca stagiul minim de cotizare pentru acordarea indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical. In intelesul acestei norme, se considera o luna de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical situatia in care sunt realizate cel putin 22 de zile de stagiu de cotizare.
 
Legea nu impune conditia ca stagiul de cotizare sa fie realizat la angajatorul care acorda indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca.
 
Potrivit art. 9 din OUG 158/2005, asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA. Lista cuprinzand urgentele medico-chirurgicale, precum si bolile infectocontagioase din grupa A este stabilita prin hotarare a Guvernului.
 
In concluzie, baza de calcul a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, care evident cuprinde si sporul de vechime dar realizat anterior, nu in luna acordarii concediului medical. Nu se acorda spor de vechime in perioada in care salariatul este in concediu medical intrucat calculul concediul medical se face conform prevederilor mai sus mentionate.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu medicalspor de vechimevenituri

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 15 Iunie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Sporul de vechime se mai acorda daca angajatul este toata luna in concediu medical? Nota: 4.5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


03-Mar-2012

sunt de acord cu modul de calcul al CM,dar daca in CIM este stipulat clar ca angajatul beneficiaza, in orice situatie, fie de CO sau CM,de salariu de baza si procent de vechime aplicat la salariul de incadrare, atunci acorzi spor de vechime sau nu?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Perioadele De Lucru De Grupa A II-a, Sunt Cumulative?Intrebare: Buna ziua, Sunt nascut in 23.12.1958 (am implinit 60 de ani la 23.12.2018). Am absolvit facultatea, cursuri de zi - 5 ani. Am efectuat serviciul militar 9 luni... M-am angajat in 26.10.1983. La data de 26.10.2018, am atins (si efectuat) cei 35 de ani de cotizare efectiva. In cei 35 de ani de munca, am activat in grupa a II-a de munca (cu 100% contributie) in 2 din locurile de munca, dupa cum urmeaza: - la primul loc de munca, am activat in perioada 26.10.1983 - 15.09.1994 (10 ani, 10 l
 

Raspuns: La pensia pentru limita de varsta chiar de este cu reducerea varstei se valorifica si facultatea si ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]