Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichetele de masa se acorda doar la locul de munca unde se declara functia de baza

tichete de masacontract de munca cu timp partialcontractele colective de munca
"Am doua locuri de munca. Unul este cu CIM pe durata nedeterminata si program de lucru de 8 ore pe zi. Al doilea este cu CIM pe durata determinata, cu timp partial, 4 ore pe zi. Pot beneficia de tichete de masa la ambele locuri de munca? Angajatorul al doilea, unde am contract de munca cu timp partial, este obligat sa imi dea tichete de masa?"

Asa cum bine stim, salariatii beneficiaza lunar de un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care sunt prezenti la lucru in unitatea angajatorului, iar acest numar nu poate depasi numarul de zile lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea.

Tichetele de masa se acorda doar la locul de munca unde aveti functia de baza declarata. Nu avem voie sa declaram functia de baza la doua sau mai multe locuri de munca.

Indiferent ca aveti functia de baza la primul loc sau la al doilea, de tichete de masa veti beneficia in masura in care angajatorul le acorda.

Angajatorii nu sunt obligati sa le acorde, insa este recomandat sa o faca pentru ca majoritatea firmelor si companiilor asigura aceste beneficii destul de apreciate de salariati.

Daca angajatorul a decis sa acorde tichete de masa, el trebuie sa acorde indiferent daca aveti program de lucru de 8 ore sau de 4 ore. Salariatii cu timp partial se bucura de toate drepturile salariatilor cu norma intreaga.

Potrivit art. 106 din Codul muncii republicat, salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de toate drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Angajatorii, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentantii salariatilor, stabilesc prin contractele colective de munca clauze privind acordarea alocatiei individuale de hrana sub forma tichetelor de masa, precum si forma suportului acestora, respectiv suport electronic si/sau hartie, care sa prevada:

a) numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa, precum si valoarea nominala a tichetului de masa, in limita celei prevazute de lege, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;

b) numarul de zile lucratoare din luna pentru care se distribuie tichete de masa salariatilor;

c) criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa, tinand seama de conditiile concrete de lucru in care isi desfasoara activitatea unele categorii de salariati, de prioritatile socioprofesionale si de alte elemente specifice activitatii.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masacontract de munca cu timp partialcontractele colective de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 24 Februarie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichetele de masa se acorda doar la locul de munca unde se declara functia de baza Nota: 3.44 din 5 - 9 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Luminita
20-Mai-2016

Am o intrebare la care nu gasesc raspuns nicaieri Angajatorul poate acorda tichete de masa dupa cum doreste. Adica este legal sa acorde nr de tichete mai mic decat nr de zile lucratoare? Adica de exemplu 10 tichete pe luna. Mai multe decat zilele lucratoare nu se poate asta am inteles. Dar mai putine se poate? Si in alta luna acorda 5 tichete. In alta luna 15 tichete sau 3 luni acorda tichete. Apoi o luna nu acorda deloc pt ca nu poate. Si tot asa. Este legal? El ce declara in contabilitate? Multumesc anticipat

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensia De Invaliditate = Perioadă Asimilată ?Intrebare: Prin decizia din martie 2012 am ieşit la pensie pentru limită de vrstă(eliminnd pensia de invaliditate) n temeiul unui stagiu de cotizare realizat efectiv de - n condiţii normale de muncă : 7 ani 6 luni 5 zile - stagiu aferent grupei II de muncă : 4 ani 7 luni 17 zile Total : 12 ani 1 lună 22 zile realiznd un tot
 

Raspuns: V&#259; mul&#355;umesc frumos pentru calificatul r&#259;spuns.<br /> La Mul&a... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]