Actiunile de control s-au concretizat cu descoperirea a 234 de persoane care lucrau la negru.
Haideti sa vedem cele mai interesante cifre ale celui mai recent comunicat de presa emis de Inspectia Muncii:
458.004 euro amenzi totale in perioada 04-08 aprilie 2015
234 de persoane care munceau la negru depistate in urma controalelor
1.861.100 de lei amenzi in domeniul relatiilor de munca din care...
Contractul de Munca 160 de formulare EDITABILE obligatorii prin lege
Ghid practic HR Transparenta salariala in recrutare si selectie si in evaluarea obiectiva a posturilor
Instruire si testare SSM 11 modele de teste si instructiuni proprii SSM
1.380.00 de lei amenzi pentru munca la negru
8 propuneri de cercetare penala pentru primirea la munca a mai mult de 5 persoane fara contracte individuale de munca
433 de angajatori sanctionati
16 persoane fizice sanctionate pentru ca au acceptat sa munceasca la negru
458.000 de lei amenzi in domeniul SSM
Dantes Nicolae Bratu, inspector general de stat: "Dorim conditii de munca propice pentru angajatii din Romania si sustinem respectarea drepturile celor ce muncesc. Tot ce vrem este sa o faca intr-un mediu sanatos si sigur."
"Angajatii, femei sau barbati, deopotriva, trebuie sa beneficieze de conditii de munca egale, care sa le permita desfasurarea activitatii in siguranta si cu evitarea riscurilor. Se impune alinierea la cele mai noi concepte, puse in practica si care sa vina in sprijinul angajatilor." - Dantesc Nicolae Bratu.
sursa: Inspectia Muncii

LEGISLATIAMUNCII.RO


