Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Elevii beneficiaza de asigurare fara plata contributiei?

coasigurarecalitate de coasiguratcopil coasiguratcontributiiasigurari sociale
Analizam speta expusa de unul dintre abonatii PortalCodulMuncii.ro. Angajatorul are un angajat ce detine functia de baza la o alta societate. La angajator, angajatul este cu cumul de functii conform declaratiei. Salariatul are un copil de 20 de ani pe care doreste sa il treaca in intretinere la angajator. Angajatorul intreaga daca se poate sa aiba deducerea personala la functia de baza si deducerea suplimentara pentru copil la angajator, unde este cu cumul de functii.

Mai mult, angajatorul doreste sa stie daca are voie copilul, elev in clasa a XII-a si in varsta de 20 de ani, sa fie in intretinere si daca are drept la deducere la impozitul pe salariu.

Nu in ultimul rand, angajatorul doreste sa stie daca la sanatate, in declaratia 112 trebuie declarat de el ca fiind coasigurat sau daca este automat asigurat, fiind elev.

Specialistii PortalCodulMuncii.ro ne ofera un raspuns pentru aceasta situatie:

Potrivit prevederilor art. 56 din Codul fiscal:

 (1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.
(2) Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere - 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere - 350 lei;
- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere - 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere - 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere - 650 lei.

In cazul contribuabililor ce realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 1001 lei si 3000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.

Asadar, salariatul poate beneficia de deducere pentru copilul major in continuarea studiilor numai la locul unde are functia de baza si doar in situatia in care copilul nu realizeaza venituri impozabile si neimpozabile mai mici sau egale cu 250 lei lunar.

Atentie! Copiii nu pot detine calitatea de coasigurati  intrucat din prevederile art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 rezulta ca pot avea calitatea de coasigurati sotul, sotia si parintii fara venituri nu si copii.

In situatia in care copilul este elev  beneficiaza de asigurare la sanatate fara plata contributiei in baza art. 213 alin. (1) din Legea 95/2006.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
coasigurarecalitate de coasiguratcopil coasiguratcontributiiasigurari sociale

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 10 Martie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Elevii beneficiaza de asigurare fara plata contributiei? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA SUSPENDAT - Revenire Din SuspendareIntrebare: Revin cu o intrebare pentru mai multe lamuriri. Daca un salariat care se afla in suspendare CIM pentru o perioada de un an de zile, ( CFS pentru motive personale) revine din suspendare, unitatea este obligata sa il reangajeze pe acelasi loc de munca si in baza aceluiasi contract? Mentionez ca in perioada cand acesta a avut CIM suspendat, unitatea a angajat un salariat pe locul lasat liber pentru ca ii trebuia om la acel loc de munca. I se poate incheia un CIM pe perioada determinata? Va r
 

Raspuns: Multumesc pentru raspuns!<br />intrebarea cu cim pe perioada determinata se referea la faptul ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]