Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Expertul explica: Angajatorul este obligat sa mai elibereze adeverinta de venituri pentru perioada de dinainte de 2001?

pensiipensii 2015adeverinta venituri pensieadeverinta pensiecotizare pensiespor de vechime pensii
Analizam in randurile urmatoare o situatie referitoare la perioada 1988 - 2001, cand un salariat a prestat activitate profesionala pentru angajatorul sau, a realizat venituri, prime si sporuri.


Angajatul doreste adeverinta care sa ateste veniturile din aceasta perioada, precizand ca le poate valorifica la rotunjirea valorii pensiei.

Angajatorul doreste sa stie daca mai exista obligatia de a elibera aceste adeverinte, tinand cont de faptul ca din 1.04.2001 la Casa de Pensii s-au depus electronic toate veniturile brute ale angajatilor si perioadele lucrate...

Consilierul Juridic Adina Popescu explica pentru PortalCodulMuncii rezolvarea acestei situatii:

 Potrivit dispozitiilor art. 3 alin.(1) lit. p) din Legea pensiilor nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, stagiu de cotizare reprezinta perioada de timp pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii, precum si cea pentru care asiguratii cu declaratie individuala de asigurare sau contract de asigurare sociala au datorat si platit contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii.

Tinem cont de faptul ca  perioadele in care o persoana a platit contributii la sistemul de asigurari sociale de pensii reprezinta stagiu de cotizare, in intelesul legii, sumele asupra carora au fost datorate si platite respectivele contributii fiind luate in calcul la determinarea punctajului si la stabilirea cuantumului pensiei.

Este total adevarat faptul ca  incepand cu 1 aprilie 2001, angajatorii au obligatia transmiterii catre casele de pensii a declaratiei lunare individuale, in care sunt reflectate drepturile de natura salariala sau veniturile asupra carora s-a retinut si achitat contributie la sistemul de pensii, insa pentru perioada de dinaintea intrarii in vigoare a dispozitiilor Legii nr.19/2000 , persoanele au dreptul sa solicite angajatorilor in baza art.34 alin.(5) din Codul muncii adeverinta din care sa rezulte inclusiv salariul primit, in intelesul legislatiei muncii prin salariu intelegandu-se salariul de baza, indemnizatii, sporuri si alte adaosuri. Legea nu prevede un anumit format al acestei adeverinte, asa incat acest lucru ramane la latitudinea angajatorului, insa relevant din punct de vedere al stabilirii drepturilor la pensie ar fi evidentierea acestor componente salariale distinct pe fiecare luna in parte.

In mod evident si fara exceptie, pentru a fi valorificate la stabilirea drepturilor de pensie, asupra acestor venituri trebuie sa fi fost datorate si platite contributii de asigurari sociale.

Atentie mare!  La solicitarea unui salariat, angajatorul este obligat sa elibereze aceasta adeverinta si sa inscrie toate elementele cerute de lege, urmand ca modalitatea concreta de valorificare a acestora sa fie stabilita de casa de pensii in baza documentelor ce constituie dosarul de pensionare.

Analiza realizata de expertii PortalCodulMuncii.ro.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pensiipensii 2015adeverinta venituri pensieadeverinta pensiecotizare pensiespor de vechime pensii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 06 Octombrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Expertul explica: Angajatorul este obligat sa mai elibereze adeverinta de venituri pentru perioada de dinainte de 2001? Nota: 3.42 din 5 - 33 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


ELENA STUPARIU
21-Nov-2018

pentru eliberarea unei adeverinte cu venitul brut pt.anii 1979-1993 mi s-a cerut de fostul angajator suma de 450 ron ,este legal perceperea aceste taxe? Multumesc

Mariana Rotaru
28-Nov-2015

Buna ziua - va rog sa-mi spuneti de ce nu mi se ia in calcul o adeverinta cu sporurile de vechime intre anii 1981-1986 de casa de pensii Craiova ? Mi s-a spus ca au fost incluse in salariu total neadevarat . Ce sa fac ? Va multumesc ..

 

Eroare conectare : Eroare selectarea : Access denied for user 'manager_usr'@'185.90.51.10' to database 'manager_clublegislatiamuncii_ro'
Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]