Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cum procedam cu un Concediu medical mai mare de 6 luni?

concediumedicaldecontare

Intrebare: Un salariat se afla in concediu medical pe o perioada mai mare de 6 luni avand codul CM 14-Neoplazii, SIDA. In ce conditii poate angajatorul acorda un ajutor pentru boli incurabile astfel incat sa fie incadrat la cheltuieli sociale conform art 21 (3) lit c cod fiscal? Exista o limita minima sau maxima pentru acest ajutor?

Solutie:

Angajatorul are posibilitatea acordarii de sume salariatilor cu titlu de ajutoare pentru boli grave sau incurabile.

Potrivit art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile nu sunt venituri salariale si nu se impoziteaza la nivelul salariatului astfel astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Asadar pentru aplicarea scutirii este necesar ca in contractul colectiv de munca aplicabil, incheiat la nivel de ramura sau unitate sau in contractele individuale de munca sa fie incluse clauze cu privire la acordarea de asemenea ajutoare pentru boli grave sau incurabile. Cuantumul este cel stabilit si inclus in contract.

De asemenea, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile nu se vor include in baza lunara de calcul a contributiilor sociale obligatorii conform art. 296 indice 15 lit. b) din Codul fiscal.

La calculul impozitului pe profit, in grupa cheltuielilor cu deductibilitate limitata se incadreaza, potrivit art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal, si cheltuielile sociale, in limita sumei obtinute prin aplicarea unei cote de pana la 2% la fondul de salarii realizat anual. Intra sub incidenta acestei limite, cu prioritate, si ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele.

Asadar, pentru ca ajutoarele pentru boli grave sa fie admise la deductibilitate este necesar sa se incadreze in limita de 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare. Ceea ce depaseste cota de 2% asupra fondului de salarii realizat anual reprezinta cheltuiala nedeductibila la calculul profitului impozabil. De aceea, la acordarea ajutoarelor trebuie avute in vedere si celelalte sume acordate din fondul de cheltuieli sociale astfel incat, cumulate, sa nu depaseasca limita de 2%.

Ajutorul va fi acordat in bani, nefiind necesara justificarea salariatului cu privire la destinaţia finala a sumei acordate.

Cheltuielile de aceasta natura acordate cu avizul conducerii societatii se inregistreaza prin intermediul contului 6458 “Alte cheltuieli privind asigurarile si protectia sociala”. Incadrarea afecÅ£iunii care sta la baza acordarii ajutorului drept boala grava sau incurabila se va face pe baza documentelor justificative, care, in aceasta situatie sunt certificatele medicale si alte investigatii specifice sau documente medicale din care rezulta caracterul grav sau incurabil al bolii.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediumedicaldecontare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 24 Mai 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum procedam cu un Concediu medical mai mare de 6 luni? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Perioadele De Lucru De Grupa A II-a, Sunt Cumulative?Intrebare: Buna ziua, Sunt nascut in 23.12.1958 (am implinit 60 de ani la 23.12.2018). Am absolvit facultatea, cursuri de zi - 5 ani. Am efectuat serviciul militar 9 luni... M-am angajat in 26.10.1983. La data de 26.10.2018, am atins (si efectuat) cei 35 de ani de cotizare efectiva. In cei 35 de ani de munca, am activat in grupa a II-a de munca (cu 100% contributie) in 2 din locurile de munca, dupa cum urmeaza: - la primul loc de munca, am activat in perioada 26.10.1983 - 15.09.1994 (10 ani, 10 l
 

Raspuns: Va multumesc pentru raspunsul explicit!<br />O zi buna, va doresc!<br />Cu respect,<b... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]