Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In ce conditii se poate desfiinta un post dupa perioada de somaj tehnic?

desfiintare postsomaj tehnicdecizie interna
In cadrul unei societati exista trei posturi similare. Din cauza unor schimbari tehnice, nu mai sunt necesare toate aceste posture. Una dintre angajate accepta sa fie transferata la alt departament, iar celelalte doua posturi se vor desfiinta. In ce masura este acest lucru afectat de faptul ca una dintre angajate a fost in somaj tehnic in luna mai?
 
Raspunsul specialistului:
 
Prin OUG 30/2020, s-a renuntat la obligatia ca angajatorul sa pastreze angajatul inca 6 luni de la reluarea activitatii.
 
Initial in proiectul OUG 30/2020 continutul art. XI alin. (2) a fost urmatorul:
 
(2) Angajatorii care beneficiaza de prevederile alin. (1) au obligatia sa mentina raporturile de munca ale persoanelor in cauza pe o perioada de cel putin 6 luni de la data reinceperii activitatii dupa suspendarea raporturilor de munca conform art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare.
 
La data de 30 martie a.c. OUG 32/2020 a modificat textul art. XI alin. (2) al OUG 30/2020 astfel:
 
(2) De prevederile alin. (1) beneficiaza salariatii angajatorilor indeplinesc una din urmatoarele conditii:
 
a) intrerup activitatea total sau partial in baza deciziilor emise de autoritatile publice competente potrivit legii, pe perioada starii de urgenta decretate, si detin certificatul de situatii de urgenta emis de Ministerul Economiei, Energiei si Mediului de Afaceri, prevazut la art. 12 din anexa nr. 1 la Decretul nr. 195/2020 privind instituirea starii de urgenta pe teritoriul Romaniei. Ministerul Economiei, Energiei si Mediului de Afaceri elibereaza certificatul de situatii de urgenta conform metodologiei aprobate prin ordin;
 
b) reduc activitatea ca urmare a efectelor epidemiei COVID-19 si nu au capacitatea financiara de a achita plata tuturor salariilor angajatilor lor. Angajatorii pot beneficia de plata indemnizatiei prevazute la alin. (1) pentru cel mult 75% dintre angajatii care au contracte individuale de munca active la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
 
Conform OUG 32/2020, publicata in Monitorul Oficial nr. 260 din 30 martie 2020, art. XI alin. (2) are urmatoarea structura:
(2) De prevederile alin. (1) beneficiaza salariatii angajatorilor care reduc sau intrerup temporar activitatea total sau partial ca urmare a efectelor epidemiei coronavirusul SARS-CoV-2, pe perioada starii de urgenta decretate, conform unei declaratii pe epropria raspundere a angajatorului.
 
Asadar, obligatia angajatorului de a mentine raporturile de munca ale persoanelor ale caror raporturi de munca au fost suspendate conform art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, o perioada de cel putin 6 luni de la data reinceperii activitatii a fost eliminata inca de la aparitia OUG 30/2020.
 
O asemenea conditionalitate este reglementata expres in anumite cazuri care privesc acordarea unor beneficii, cum este cazul celor prevazute de art. 1 din OUG nr.92/2020 care  stabilesc in sarcina angajatorului obligatia mentinerii salariatului pana la 31 decembrie 2020.
Prin urmare, in cazul mentionat de dvs, apreciem ca acordarea somajului tehnic pentru unul dintre salariatii incadrati in luna mai pe posturile ce se doresc a fi desfiintate in cursul lunii iunie sau ulterior acestei date nu conditioneaza angajatorul de  mentinerea respectivului post. Insa desfiintarea posturilor trebuie sa indepineasca conditiile legale stabilite la art. 65 alin.(2) din Codul muncii, respectiv sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.
 
Astfel, angajatorul poate desfiinta postul daca cauza desfiintarii este o cauza reala si serioasa si nu are legatura cu persoana salariatului. Angajatorul trebuie sa respecte termenul de preaviz de minimum 20 de zile lucratoare precum si intreaga procedura a concedierii individuale.
 
Insa, recomandam prudenta in stabilirea prin decizie interna a unor atributii distincte de cele prevazute in fisa postului anexa la CIM corespunzatoare functiei exercitate, intrucat acest lucru nu se poate realiza prin vointa unilaterala a angajatorului, ci doar prina acordul partilor materializat prin incheierea unui actaditional la CIM.
 
De altfel, incadrarea intr-un post diferit, cu mentinerea sarcinilor de liftiera prin decizie interna, uilaterala  a angajatorului, poate naste suspiciuni cu privire la respectarea conditiilor impuse de art. 65 alin.(2) din Codul muncii si poate fi contestata in instanta de celelalte salariate ale caror posturi au fost desfiintate.
 
Pe cale de consecinta, apreciem ca posturile pot fi desfiintate, legiuitorul neconditionand acordarea somajului tehnic de mentinerea raporturilor de munca cu respectivul salariat pentru o anumita perioada, insa aceasta desfiintare trebuie sa se circumscrie dispozitiilor din Codul muncii anterior invocate.
 
Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 

de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
desfiintare postsomaj tehnicdecizie interna

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 17 Iunie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In ce conditii se poate desfiinta un post dupa perioada de somaj tehnic? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Dreptul tatalui la CCC. Mama casnicaIntrebare: Un salariat cu contract de munca pe perioada determinata(muncitor necalificat agricultura) din 09.01.2020 pana in 15.12.2020 urmeaza sa ii nasca sotia cel de-al treilea copil in data de 10.08.2020. Acest salariat lucreaza la noi din data de 09.01.2020, dar are stagiu de cotizare de 12 luni in ultimii 2 ani si vrea sa intre in concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani(mentionez faptul ca sotia este casnica, in momentul de fata fiind in intretinerea sotului). Intrebarile mele...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Detasare transnationala. Semnatarii actului aditionalIntrebare: In actul aditional de detasare transnationala, trebuie sa semneze angajatorul, salariatul si entitatea din celalalt stat membru la care urmeaza sa fie detasat salariatul? Solicitam acest raspuns in vederea depunerii documentatiei pentru obtinerea formularului A1.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


ARTICOLE SIMILARE

Guvernul desfiinteaza 3.500 de posturi. Sunt posturi neocupate sau se fac concedieri?Concedierea colectiva se poate face fara desfiintarea posturilor?DESFIINTARE POST - Concediere individuala pentru motive ce nu tin de persoana salariatuluiAngajata se intoarce din concediul de ingrijirea copilului dar postul ei a disparut. A fost scos din organigrama...Model de hotararare AGA pentru desfiintare de post

ULTIMELE ARTICOLE

DESFIINTARE POST. Cand e posibila angajarea unui nou salariat pe aceeasi pozitie?In ce conditii se poate desfiinta un post dupa perioada de somaj tehnic?Salariat pensionar si DESFIINTARE POST. Ce pasi urmam?Desfiintarea unui post in cazul unei salariate care se afla in plata stimulentului de insertie. Exista vreo modalitate LEGALA?Desfiintarea postului unei salariate aflate in CCC. Este posibila aceasta actiune? Ce se intampla cu stimulentul de insertie?
Mai multe articole despre desfiintare post
Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

eNews Resurse Umane

Recrutarea si selectia angajatilor. Trucuri si sfaturi de la specialisti
Descarcati GRATUIT raportul special

"Recrutarea si selectia angajatilor. Trucuri si sfaturi de la specialisti"
 

 


 
Angajarea - pasii catre o recrutare de succes
Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati acum GRATUIT Raportul Special

"Recrutarea si selectia angajatilor. Trucuri si sfaturi de la specialisti"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]