Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Se pot acorda prime angajatelor care se afla in concediu pentru cresterea copilului?

concediu crestere copilccc 2017declaratia 112

Atunci cand o angajata se afla in perioada de concediu de crestere al copilului (CCC) contractul individual de munca este suspendat, asa cum orice angajator o stie.

IMPORTANT! Salariata NU va datora contributii la somaj in aceasta perioada, chiar daca va beneficia de venituri.


"Se pot inregistra venituri pe statul de plata si respectiv in D112 daca angajatul se afla in concediu de ingrijire copil, prin urmare are contractul suspendat? (in cazul in care venitul = bonus primit in perioada de raportare fara desfasurare efectiva a unei activitati in aceasta perioada si care este prevazut in Contractul Colectiv de Munca)", intrebare extrasa din PortalCodulMuncii.ro.


Da, se pot inregistra venituri in perioada in care contractul individual de munca este suspendat datorita concediului pentru cresterea copilului.

Asa cum am mentionat si mai sus, conform art. 189 punctul 5 din Codul fiscal se excepteaza de la plata contributiilor de asigurari pentru somaj veniturile aferente perioadei in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor care au incheiat astfel de raporturi sunt suspendate potrivit legii.

Daca salariatul nu are ore lucrate, dar obtine diferite prime/bonusuri in Formularul 112, Anexa nr.1.2 Anexa asigurat, Sectiunea A in caseta „Asigurat in sistemul asigurarilor pentru somaj (1/0)” se completeaza „2 – neasigurat” iar la „Baza Contributie individuala SOMAJ”- se inscrie 0.

Programul emite atentionari cu privire la faptul ca venitul brut realizat este mai mare decat zero iar total zile lucrate este = 0 dar declaratia poate fi generata (XML-ul) si transmisa organelor fiscale.

La transmiterea declaratiei mesajul din recipisa va fi Declaratia este valida - dar are atentionari, declaratia va fi validata iar obligatia de declarare este indeplinita.


Sursa: PortalCodulMuncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu crestere copilccc 2017declaratia 112

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 24 Martie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Se pot acorda prime angajatelor care se afla in concediu pentru cresterea copilului? Nota: 4.9 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


taica
27-Mar-2017

Căutam operator/operatoare calculator pentru publicare anunțuri. Nu este necesară prea multă experiență. Se lucrează comod de acasă sau de oriunde aveți acces la internet. Se oferă contract de comision. Cerințe: cunoștințe minime PC, seriozitate, perseverență, conexiune internet. Se acordă instruire gratuită sub forma unor lecții trimise pe mail. Cștigul depinde numai de dvs. Mai multe detalii puteți obține trimițnd un e-mail cu subiectul INFORMAȚII pe adresa seracin1946@yahoo.com

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Perioadele De Lucru De Grupa A II-a, Sunt Cumulative?Intrebare: Buna ziua, Sunt nascut in 23.12.1958 (am implinit 60 de ani la 23.12.2018). Am absolvit facultatea, cursuri de zi - 5 ani. Am efectuat serviciul militar 9 luni... M-am angajat in 26.10.1983. La data de 26.10.2018, am atins (si efectuat) cei 35 de ani de cotizare efectiva. In cei 35 de ani de munca, am activat in grupa a II-a de munca (cu 100% contributie) in 2 din locurile de munca, dupa cum urmeaza: - la primul loc de munca, am activat in perioada 26.10.1983 - 15.09.1994 (10 ani, 10 l
 

Raspuns: Se cumuleaza cele doua perioade<br />Stagiul complet de cotizare: 35 ani<br />Virsta de ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]