Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Salariata aflata in CCC mai poate beneficia de abonament medical privat? Ce trebuie sa stie angajatorii

abonament medical privatservicii medicale abonamente 2017ccc 2017
In ultima vreme, din ce in ce mai multe companii ofera diverse facilitati salariatilor, cum ar fi abonamentele la clinici medicale private.

Atunci cand o salariata se afla in concediu pentru cresterea copilului, este important ca angajatorul sa aiba in vedere legislatia in vigoare si sa tina cont de faptul ca, anumite drepturi trebuie sa fie prevazute in contract individual de munca (CIM). La fel se petrece si in cazul expus mai jos:

"In cazul in care angajatorul acorda salariatilor un abonament lunar pentru servicii medicale la o clinica privata, iar una dintre angajate va intra in concediu crestere copil, se va putea mentine acest abonament? Mentionez faptul ca in perioada suspendarii CIM pentru crestere copil, angajata nu figurezeaza cu venituri pe statul de plata", intreabri extrase din PortalCodulMuncii.ro.

Raspunsul specialistilor Rentrop&Straton:

Abonamentul medical platit de angajator pe perioada concediului pentru cresterea copilului se va putea mentina DOAR daca s-a prevazut astfel in contractul de munca.

Daca drepturile sunt prevazute in contractul de munca (individual sau colectiv), salariata poate beneficia de ele fara ca plata indemnizatiei de crestere copil sa se suspende.  

Potrivit art. 16 alin. (3) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in cazul in care:

a) primeste diverse sume in baza legii, a contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu.

In situatia in care nu s-a procedat in acest fel, salariata nu poate beneficia de abonament medical suportat de angajator in perioada concediului pentru cresterea copilului intrucat indemnizatia i se va suspenda.


Sursa: PortalCodulMuncii

de Mara Dobrin


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
abonament medical privatservicii medicale abonamente 2017ccc 2017

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 03 August 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Salariata aflata in CCC mai poate beneficia de abonament medical privat? Ce trebuie sa stie angajatorii Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Contract de mandat presedinte bloc in anul 2015. Retineri presedinte. Retineri asociatieIntrebare: In anul 2015 , pentru functia de presedinte al unei asociatii de proprietari , s-a achitat suma de 800 lei,net / lunar, primit in mana, conform contractului de mandat aprobat in adunarea generala . Pentru aceasta suma de 800 de lei net, s-au achitat toate taxele si impozitele solicitate in anul respectiv, de catre asociatie, eu fiind pensionar iesit la termenul legal, astfel ca suma totala inscrisa in statul de plata ajungea la 1133 lei lunar. Intrebari: 1 - Din ce este formata diferenta de la...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Demisia. Respetarea termenului de preaviz nu este considerat motiv imputabil angajatoruluiIntrebare: Conform Ordonanatei 92/2020 alin (2) Angajatorii prevazuti la alin. (1) au obligatia mentinerii raporturilor de munca pana la data de 31 decembrie 2020, cu exceptia lucratorilor sezonieri si (6) Obligatia prevazuta la alin. (2) nu se aplica in cazul in care incetarea contractului de munca intervine din motive neimputabile angajatorului. In cazul in care un salariat solicita incetarea contractului de munca in baza art. 81 alin. (1) - Codul muncii, cu respetarea termenului de preaviz (de 20 zile)...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]