Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatilor care au lipsit mai mult de 30 de zile de la locul de munca li se va face instructajul SSM si PSI?

norme ssmconcediu medicalpsi
Atunci cand un salariat lipseste o perioada indelungata de la locul de munca, ce depaseste 30 de zile, se impun anumite reguli privind normele de securitate si sanatate in munca.



Asadar, ce se petrece cand un angajat absenteaza de la locul de munca mai mult de 30 de zile? Ce prevede legea in acest sens?

Pentru a intelege mai bine aceasta chestiune, vom analiza o intrebare adresata in cadrul site-ului PortalSSM.ro: "Va rog sa-mi specificati ca tip de instructaj trebuie sa-i fac unui angajat care a lipsit mai mult de 30 zile de la locul de munca atat pentru instructajul de SSM cat si pentru cel de PSI."


Astfel, angajatorii trebuie sa fie constienti ca acei lucratori care lipsesc, din motive de sanatate sau personale,  mai mult de 30 de zile, trebuie sa beneficieze de instruirea periodica, suplimentar celei programate, conform art. 98 din HG 1425/2007 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca.


HG nr.767/2016 modifica durata instruirii la locul de munca!



"Art. 801 Durata instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca, pentru fiecare dintre cele 3 faze prevazute la art. 77 si pentru instruirea periodica efectuata suplimentar celei programate prevazuta la art. 98, nu va fi mai mica de 1 ora si se stabileste prin programul de instruire-testare elaborat la nivelul intreprinderii si/sau unitatii potrivit prevederilor art. 15 alin. (1) pct. 8, datat si aprobat de catre angajator."

Durata instruirii periodice efectuate suplimentar celei programate se stabileste in instructiuni proprii de catre conducatorul locului de munca respectiv, impreuna cu:

a) angajatorul care si-a asumat atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca;
b) lucratorul desemnat;
c) un lucrator al serviciului intern de protectie si prevenire;
d) serviciul extern de protectie si prevenire.


Mai multe despre instructajul SSM si PSI citeste pe PortalSSM



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
norme ssmconcediu medicalpsi

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 28 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatilor care au lipsit mai mult de 30 de zile de la locul de munca li se va face instructajul SSM si PSI? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


taica
31-Oct-2016

Căutam operator/operatoare calculator pentru publicare anunțuri. Nu este necesară prea multă experiență. Se lucrează comod de acasă sau de oriunde aveți acces la internet. Se oferă contract de comision. Cerințe: cunoștințe minime PC, seriozitate, perseverență, conexiune internet. Se acordă instruire gratuită sub forma unor lecții trimise pe mail. Câștigul depinde numai de dvs. Mai multe detalii puteți obține trimițând un e-mail cu subiectul ”INFORMAȚII” pe adresa seracin1946@yahoo.com

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Varsta Pensie Anticipata PartialIntrebare: Mama mea este administrator de intreprindere individuala este nascuta in septembrie 1961 si are o vechime in munca de 35 ani. Cand poate solicita pensie anticipata partial si daca poate beneficia de aceasta ramanand in continuare administrator de intreprindere individuala?
 

Raspuns: Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2018 luna Octombrie la virsta de 57 ani si 1 luni d... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]