Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In ce conditii sunt scutite de impozit tichetele cadou acordate de sindicat?

Contributiisindicattichete sarbatoritichete cadousindicatLegea 62/2011contributii sociale

Analizam mai jos situatia unui sindicat care doreste sa acorde membrilor sai, care nu sunt salariati in cadrul sindicatului, tichete sociale cu ocazia sarbatorilor de Craciun. Vom vedea daca aceste tichete sunt scutite de la impozitare si celelalte contributii si care va fi astfel regimul lor fiscal.

Organizatiile sindicale pot acorda ajutoare sociale sau alte forme de sprijin cu destinatie speciala membrilor acestora, sume care din punct de vedere fiscal nu vor reprezenta venituri impozabile, potrivit art. 42 lit. a) din Codul fiscal in masura in care li se confera caracterul social.

Potrivit art. 32 din Legea 62/2011, raporturile dintre organizatiile sindicale si membrii lor sunt reglementate prin statutele proprii si prin lege, sprijinirea materiala a membrilor sai fiind posibila in conditiile prevazute de statut. In acelasi sens si art. 42 lit. a) din Codul fiscal prevede ca ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca reprezinta venituri neimpozabile.

Normele metodologice clarifica, la pct. 4 din Normele metodologice pentru aplicarea acestui articol, notiunea de "alte persoane", incluzand in aceasta categorie si organizatiile sindicale care pot acorda ajutoare umanitare sau sociale. Conferirea caracterului social acestor ajutoare acordate pe destinatia mentionata poate fi justificat de realizarea de venituri insuficiente pentru asigurarea unui nivel de viata situat de exemplu peste nivelul salariului minim/mediu brut pe economie, orice alta situatie considerata de sindicat justificata ca fiind sociala, deosebita sau cu destinatie speciala. Necesitatea atribuirii caracterului de ajutor social sau de sprijin cu destinatie speciala rezulta din incadrarea drept venituri neimpozabile doar a sumelor acordate pe aceasta destinatie nu si a cadourilor acordate, in conformitate cu prevederile art. 42 lit. a) din Codul fiscal.

Sumele sau bunurile acordate, altele decat cele acordate drept ajutoare sociale sau cu destinatie speciala in concordanta cu prevederile cuprinse in statutul organizatiei sindicale, vor face obiectul impunerii prin retinere la sursa in conformitate cu prevederile art. 78 alin. (2) din Codul fiscal. Prin aceasta reglementare se includ in categoria veniturilor din alte surse, orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se incadreaza in categoriile prevazute la art. 41 lit. a) - h) din Codul fiscal, altele decat veniturile neimpozabile in conformitate cu Titlul III din Codul fiscal, precum si cele enumerate prin normele metodologice elaborate in aplicarea art. 78 din Codul fiscal. In cazul tichetelor cadou acordate persoanelor fizice in afara unei relatii generatoare de venituri din salarii, cum este si cazul raporturilor dintre sindicat si membrii sai, sunt aplicabile prevederile pct. 152 liniuta a 7-a din Normele metodologice pentru aplicarea art. 78 din Codul fiscal, veniturile fiind tratate drept venituri impozabile supuse impozitului final pe venit in cota de 16%. Astfel, in cazul in care sindicatul acorda tichete cadou membrilor sai, veniturile vor face obiectul impunerii in conformitate cu prevederile art. 78 alin. (1) din Codul fiscal, fiind incluse in categoria veniturilor din alte surse.

Din punctul de vedere al contributiilor sociale obligatorii, Capitolul III al Titlului IX indice 2 din Codul fiscal (art. 296 indice 27 - art. 296 indice 31 din Codul fiscal) obliga persoanele fizice la plata contributiei de asigurari sociale de sanatate asupra veniturilor din alte surse, astfel cum sunt prevazute la art. 78 din Codul fiscal, daca nu realizeaza si venituri de natura celor mentionate la Capitolul I al Titlului IX indice 2 din Codul fiscal, venituri sub forma indemnizatiilor de somaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum si venituri de natura celor mentionate la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a) - d), g) si h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) si din asocierile fara personalitate juridica prevazute la art. 13 lit. e) din Codul fiscal. Contributia de asigurari sociale de sanatate se stabileste de organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuala, pe baza informatiilor din declaratia privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit pe care sindicatul va avea obligatia sa o depuna conform art. 93 din Codul fiscal.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcodulmuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Contributiisindicattichete sarbatoritichete cadousindicatLegea 62/2011contributii sociale

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Decembrie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In ce conditii sunt scutite de impozit tichetele cadou acordate de sindicat? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Data Deciziei De Prelungire A Suspendarii Contractului De MuncaIntrebare: Salariata se afla in concediu de ingrijire copil pana in data de 12.08.2019. In data de 08.05.2019 aduce certificat de incadrare in grad de handicap mediu a copilului. Certificatul este emis in data de 24.04.2019 si are o valabilitate de 12 luni de la data emiterii. In baza cererii salariatei emit decizia de prelungire a suspendarii contractului individual de munca pana in data de 24.04.2020? Intrebarile mele sunt : - Cu ce data emit decizia de prelungire a suspendarii ? - Cand trebuie sa
 

Raspuns: Buna ziua, puteti sa emiteti si sa transmitei decizia si astazi de exemplu.<br />Datele privin... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]