Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Pensie facultativa. Cand e posibila deductibilitatea?

Contributiipensiideducere cheltuieliimpozit pe profitbaza impozitarepilonul III
Vom vedea mai jos daca in cazul in care angajatorul suporta pensia facultativa - pilonul III in numele salariatilor sai, suma aferenta se va lua in considerare la stabilirea deducerii privind baza de impozitare.


Solutia consultantului:

Din punct de vedere al impozitului pe veniturile din salarii, conform pct. 77 din Titlul III al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal, nu sunt considerate avantaje contributiile la un fond de pensii facultative suportate de angajator pentru angajatii proprii, in limita a 400 euro anual pe participant.

Art. 296 indice 15 lit. p) pct 5 din Codul fiscal exclude de la plata contributiilor sociale pensiile facultative suportate de angajatori in limita de deductibilitate.

Astfel, cu privire la contributia la fondurile de pensii facultative suportata de angajator se disting urmatoarele:

- intre 0 - 400 euro anual pe fiecare participant - nu reprezinta venit de natura salariala si nu se cuprinde in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale obligatorii.
- sumele ce depasesc limita de 400 de euro reprezinta avantaj de natura salariala. Asupra acestora se vor calcula impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii aferente veniturilor salariale.

Astfel, atat deducerea la calculul impozitului pe venit cat si suma suportata de angajator care nu intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale sunt limitate la 400 de euro conform Codului fiscal.

Din punct de vedere al impozitului pe profit, conform art. 21 alin. (3) lit. j) din Legea 571/2003
privind Codul Fiscal cheltuielile efectuate in numele unui angajat la schemele de pensii facultative, sunt deductibile in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 400 euro intr-un an fiscal, pentru fiecare participant.

Pct. 35 indice 1 din Normele metodologice date in aplicarea acestui articol stabileste ca intra sub incidenta prevederilor art. 21 alin. (3) lit. j) din Codul fiscal cheltuielile inregistrate de angajator in numele unui angajat la schemele de pensii facultative, efectuate potrivit Legii 204/2006 privind pensiile facultative, cu modificarile si completarile ulterioare, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 400 de euro intr-un an fiscal, pentru fiecare participant.

Cursul de schimb utilizat pentru determinarea echivalentului in euro este cursul de schimb leu/euro comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data inregistrarii cheltuielilor.

Astfel, daca cuantumul contributiei suportate de angajator este sub 400 de euro pe an, aceste sume:
- sunt deductibile la calculul profitului impozabil;
- nu intra in baza de calcul al impozitului pe venit;
- nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Contributiipensiideducere cheltuieliimpozit pe profitbaza impozitarepilonul III

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 19 Mai 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Pensie facultativa. Cand e posibila deductibilitatea? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Scoala Profesionala Se Considera Vechime Si Stagiu De Cotizare ?Intrebare: Buna ziua , As dori un raspuns din partea dumneavoastra foarte obiectiv in perioada septembrie 1996 si febroarie 1998 am urmat scoala profesionala cu bursa scoala si vacantele aferente, scoala profesionala a durat deci 1 an si jumatate , In anul doi de scolarizare am facut practica la o intreprindere care acuma numai exista ,, practica fiind obligatorie de scoala intrebarea mea este urmatoarea , vechimea mea se considera pe toata d
 

Raspuns: Va rog frumos sa mi argumentati raspunsul oferit , pentru ca in alta parte am primit un raspuns tota... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]