Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In ce conditii se poate refuza plata concediilor medicale?

OUG 158/2005concediu medicalrefuz justificat la plata



Un angajator se confrunta cu situatia in care, dupa data de 5 ale lunii, primeste foarte multe concedii medicale, motivarile fiind multiple: concedii medicale acordate eronat de medic, imposibilitatea angajatului de a le depune la timp.

Vom vedea, in cele ce urmeaza, in ce masura poate angajatorul sa refuze aceste concedii medicale.

Raspuns:

Este adevarat ca dispozitiile art. 36 alin. (2) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate stabilesc ca, certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul. Insa, conform art. 40 alin. (1) din acelasi act normativ, indemnizatiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, in termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era in drept sa le solicite.

Astfel, daca salariatul prezinta certificatul de concediu medical in termen de 90 de zile de la data la care era in drept sa  solicite indemnizatia, angajatorul are obligatia sa o plateasca daca nu exista o situatie care potrivit dispozitiilor art. 88 din Normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005 constituie refuz justificat la plata.

Situatiile care constituie refuzuri justificate la plata indemnizatiilor prevazute la art. 88 din Normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005 sunt:

- nu se face dovada calitatii de asigurat pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
- neindeplinirea stagiului complet de cotizare, cu exceptiile prevazute de lege;
- necompletarea tuturor rubricilor din certificatul de concediu medical de catre medicul care a eliberat/vizat respectivul certificat;
- neprezentarea certificatului de concediu medical in termenele prevazute de lege;
- acordarea retroactiva a certificatelor de concediu medical in afara situatiilor prevazute de lege;
- certificate de concediu medical ce depasesc duratele maxime prevazute de prezentele norme;
- amanarea platii ca urmare a sesizarii comisiilor care efectueaza controlul, de catre angajatorul care constata eliberari nejustificate de certificate de concedii medicale.

Refuzul nejustificat de plata a indemnizatiei constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 2.500 lei la 5.000 de lei in baza art. 47 alin. (2) lit. a) si art. 48 alin. (1) lit. a) din OUG 158/2005.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
OUG 158/2005concediu medicalrefuz justificat la plata

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 05 Martie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In ce conditii se poate refuza plata concediilor medicale? Nota: 4 din 5 - 7 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


ENE MARIA
09-Iul-2018

am o salariata in concediu medical si a mers la mare in perioada concediului medical. Pot refuza la plata concediul medical?

08-Mar-2012

salariul minim pe economie care este? si daca acesta se aplica pentru toate firmele private sau celor bugetare ? va multumesc

06-Mar-2012

Articole bune

06-Mar-2012

In legatura cu concediile medicale exista urmatoarea speta: pfa aflata in concediu pentru ingrijirea copilului pana in ianuarie 2011 data de la care si-a reluat activitatea naste al doilea copil in noiembrie 2011; in aceasta perioada nu a platit 0,85 % la sanatate insa in ART. 12 din OUG 158/2005 prevede ca 1 Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevÄÉzute la art. 2 alin. 1 lit. a-d din OrdonanÅÉa de urgenÅÉÄÉ a Guvernului nr. 158/2005, aprobatÄÉ cu modificÄÉri si completÄÉri prin Legea nr. 399/2006, cu modificÄÉrile si completÄÉrile ulterioare, este de o lunÄÉ realizatÄÉ in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordÄÉ concediul medical. In inÅÉelesul prezentelor norme, se considerÄÉ o lunÄÉ de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordÄÉ concediul medical situaÅÉia in care sunt realizate cel puÅÉin 22 de zile de stagiu de cotizare. âĦ.2 Se asimileazÄÉ stagiului de cotizare perioadele in care persoanele asigurate au beneficiat de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in varstÄÉ de panÄÉ la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de panÄÉ la 3 ani, potrivit Ordonantei de urgentÄÉ a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobatÄÉ cu modificÄÉri si completÄÉri prin Legea nr. 7/2007, cu modificÄÉrile si completÄÉrile ulterioare, respectiv perioadele in care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevÄÉzute la art. 12 alin. 1 lit.b din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicatÄÉ, cu modificÄÉrile si completÄÉrile ulterioare. Asadar, pentru acordarea indemnizatiilor prevazute la art.2 lit a-d, deci si a concediului medical si indemnizatiei de maternitate, trebuie efectuat un stagiu de cotizare de cel putin o luna in cele 12 luni anterioare lunii pentru care asiguratul s-a aflat in concediu medical. Stagiul de cotizare se compune si din lunile in care asiguratul s-a aflat in concediu pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani. in aceste conditii este persoana in cauza indreptatita la indemnizatie de concediu medical?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensionare Anticipata PartialaIntrebare: Buna ziua, sunt nascuta in data de 31.10.1960 si am o vechime in munc ade 33 ani si 2 luni , va rog sa imi raspundeti daca pot iesi la pensie anticipate partial si cu ce penalizare ? Va multumesc
 

Raspuns: Da, puteti sa va pensionati anticipat partial.<br />Stagiul complet de cotizare in cazul dvs e... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]