Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Studiu de caz: Eliberarea unui certificat medical pentru aceeasi afectiune pentru un cod de indemnizatie diferit

concediu medicalOUG 158/2005certificat medical

Valabil la 30.08.2011


In ce masura este posibil ca un certificat de concediu medical in continuare, care prelungeste certificatul de concediu medical initial, sa fie eliberat pentru un cod de indemnizatie diferit celui inscris pe certificatul medical initial, in conditiile in care pe ambele certificate se mentine acelasi cod de diagnostic?

Art. 15 din Instructiunile privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical aprobate prin OMS 233/2006 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical si a instructiunilor privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza carora se acorda indemnizatii asiguratilor din sistemul asigurarilor sociale de sanatate, defineste codul de indemnizatie astfel: pentru codul de diagnostic care a determinat eliberarea certificatului de concediu medical se va inscrie codul corespunzator al indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate (1-15), in cifre si litere, conform specificatiilor de pe verso-ul certificatului de concediu medical.

Conform art. 26 din aceleasi instructiuni, la rubrica cod diagnostic se inscrie codul bolii care a determinat incapacitatea temporara de munca, recuperarea capacitatii de munca, sarcina si lauzia sau necesitatea ingrijirii copilului bolnav.

Astfel, exista posibilitatea ca acelasi cod de diagnostic sa corespunda unor coduri de indemnizatii diferite.De exemplu, in caz de urgente medico-chirurgicale, pentru care gradul de severitate al bolii nu impune internarea in spital, art. 31 din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate prevede ca, concediul medical se acorda de medicul care a asistat urgenta (medic de familie, medic din ambulatoriul de specialitate, de la camera de garda, structuri de primire urgente, ambulanta, centru de permanenta), pentru o perioada de maximum 5 zile calendaristice.

Daca incapacitatea temporara de munca se mentine, concediul medical poate fi prelungit de medicul curant, pentru aceeasi afectiune, dar nu pentru cod de indemnizatie de urgenta (06), in conditiile si pe duratele stabilite de lege.

In consecinta, in anumite situatii, exista posibilitatea ca pe un certificat medical acordat in continuare sa fie inscris un cod de indemnizatie diferit de codul de indemnizatie inscris pe certificatul initial.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu medicalOUG 158/2005certificat medical

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 29 August 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Studiu de caz: Eliberarea unui certificat medical pentru aceeasi afectiune pentru un cod de indemnizatie diferit Nota: 3.75 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Acordare De Tichete De Masa Incluzand Valoarea Lor In Salariul NegociatIntrebare: Buna Ziua! Incepand de 1 martie 2018, am negociat un salariu brut de 3756+892 spor de risc comform act aditional. Cand am primit salariul era o diferenta de 300 lei net. Angajatorul mi-a coumicat ca diferenta este valoarea tichetelor de masa, deoarece acestea sunt incluse in valoarea salariului negociat. In aceasta situatie eu doresc sa renunti la tichete pt. ca doresc sa cheltuiesc salariul meu cum o doresc eu. Este legal ca tichetele sa fie incluse in salariul negociat, fara sa se mentio
 

Raspuns: angajatorul .. nu trebuia sa negocieze altceva decat salariul de baza si daca acesta include sporuri... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]