Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Studiu de caz: Obligatia angajatorului de a acorda concediu de odihna

Codul munciiconcediul de odihnadrepturi salariale
In ce masura este obligat angajatorul sa acorde concediu de odihna salariatilor sai? Exista, in mod firesc, prevederi clare in aceasta privinta. De multe ori insa, companiile aleg sa isi faca propriile reguli si sa acorde acest concediu in baza unor necesitati proprii, si nu intotdeauna in conformitate cu legea. Exista in schimb si salariati care refuza sa intre in concediu de odihna Cum poate proceda angajatorul in aceasta situatie?

Asa cum este prevazut in lege, dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor si nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari. Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Astfel, programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator (art. 148 si urmatoarele din Codul muncii), iar concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.

Exista insa si o situatie prin care efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil. In rest, angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

Obligatia salariatului in acest caz este de a efectua in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege sau atunci cand, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

In consecinta, potrivit art. 146 alin. (1) din Codul muncii, concediul de odihna se efectueaza in fiecare an. Art. 146 alin. (3) din acelasi cod impune angajatorului sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

Nerespectarea de catre angajator a dispozitiilor art. 146 alin. (3) din Codul muncii, atrage raspunderea patrimoniala a acestuia. In acest sens, art. 253 alin. (1) din Codul muncii, dispune:
" Angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul".

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul munciiconcediul de odihnadrepturi salariale

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 08 Iulie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Studiu de caz: Obligatia angajatorului de a acorda concediu de odihna Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Se pot efectua zilele de concediu de odihna in perioada de preaviz in cazul demisieiIntrebare: Se pot efectua zilele de concediu de odihna in interiorul perioadei de preaviz in cazul demisiei?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Plata pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legalaIntrebare: In data de 01.06.2020 un salariat a lucrat. Nu vrea recuperare pentru ziua respectiva ci doar plata acesteia. Cum se plateste: normal 100% sau mai mult? Un salariat a lucrat in data de 01.06.2020 (zi de sarbatoare legala). Si-a data demisia pe 4.06, fara preaviz. Cum nu am mai avut cum sa ii acordam zi libera pt munca prestata pe 01.06, cum ii platesc aceasta zi?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]