Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Administrator nerezident. Contributii sociale

contributiicodul fiscalasigurari sociale
Problema:

In cazul unui administrator, persoana fizica nerezidenta, care detine si un CNP de Romania si care beneficiaza de indemnizatie lunara de administrator pe baza de contract, va rog sa-mi spuneti daca pe langa impozitul de 16% si contributia sanatate asigurat 5,5% , trebuie sa platim si contributia de asigurari sociale societate + asigurat?

Solutie:

Pentru indemnizatia administratorului, societatea platitoare de venit (indemnizatie) are obligatia retinerii impozitului pe venit 16% (art. 55 alin. 2 lit. j si art. 57 din Codul fiscal ) si contributiei de asigurari sociale de sanatate 5,5% (art. 2963 lit. a si art. 2964 alin. 1 lit. j). De asemenea, societatea are obligatia achitarii contributiei angajatorului la asigurarile sociale de sanatate 5,2% (art. 2963 lit. e si art. 2965 alin. 2 din Codul fiscal ) si a contributiei pentru concedii si indemnizatii 0,85% (art. 29616 alin. 3 lit. b din Codul fiscal – in baza “exceptiei de la exceptie” privind nedatorarea acestei contributii).

Societatea nu are nicio obligatie in ceea ce priveste contributia de asigurari sociale (angajator si angajat) pentru indemnizatia administratorului achitata in bani, in baza exceptiei de la art. 29616 alin. 5 lit. c din Codul fiscal (coroborate cu art. 2 alin. 2 lit. a – CAS individuala si cea datorata de angajator, art. . 2964 alin. 1 lit. j – indemnizatia administratorului si pct. 10 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului IX2 din Codul fiscal ).
 
In schimb, in functie de situatia sa personala (nu este salariat la o alta entitate, mu este pensionar, veniturile obtinute depasesc plafonul prevazut la art. 6 alin. 1 pct. IV lit. a din Legea 263/2010 ), administratorul poate avea obligatia asigurarii in nume propriu in sistemul public de pensii, pe baza de declaratie de asigurare.
 
De mentionat ca simplul fapt ca administratorul este nerezident nu prezinta importanta in ceea ce priveste contributiile sociale datorate pentru activitatea desfasurata in Romania (spre exemplu, daca este rezident intr-un alt stat membru UE, ar trebui sa aiba documentul portabil A1 eliberat de autoritatile competente din tara sa de rezidenta pentru a nu datora contributii sociale pentru veniturile realizate in Romania; daca a obtinut si „un CNP de Romania” este foarte posibil ca sa-si fi stabilit rezidenta in Romania si atunci faptul ca este „nerezident” = „strain” nu mai are nicio relevanta etc.).


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contributiicodul fiscalasigurari sociale

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 27 Aprilie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Administrator nerezident. Contributii sociale Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Se Constituie Vechime In Munca Perioada De Somaj?Intrebare: Buna ziua.In perioada 07.01.2004-07.01.2005 am beneficiat de somaj.Vreau sa stiu daca se constituie vechime in munca aceasta perioada.multumesc anticipat!
 

Raspuns: Nu, somajul nu este vechime in munca pentru acordarea unor drepturi cum ar fi sporul de vechime sau ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]