Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Somaj tehnic. Contributia de asigurari sociale pentru conditii speciale se datoreaza?

somaj tehnicasigurari sociale de sanatatecontributie asigurari socialeconditii speciale
Pentru indemnizatia de somaj tehnic (atat cea suportata de stat, cat si cea suportata de catre angajator) trebuie sa se calculeze CAS angajator in cazul salariatilor incadrati in grupa speciala de munca? Care este baza legala?
 
Raspunsul specialistului:
 
Conform art. 28 alin. (1) din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, conditiile de munca in care se desfasoara activitatea asiguratilor din sistemul public de pensii pot fi normale, deosebite si speciale.
 
Astfel, acest text se refera la activitatea desfasurata.
 
Conform art. 30 alin. (5) din acelasi act normativ, constituie stagiu de cotizare realizat in conditii speciale de munca si perioadele in care un asigurat care isi desfasoara activitatea in conditii speciale de munca se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca si/sau in concediu de odihna, daca cel putin in ziua premergatoare concediului a lucrat in locuri de munca incadrate in astfel de conditii de munca.
Rezulta ca legea reglementeaza alte perioade decat cele in care se desfasoara activitatea ca fiind perioade de stagiu de cotizare in conditii speciale, perioadele de incapacitate temporara de munca si/sau in concediu de odihna, daca cel putin in ziua premergatoare concediului a lucrat in locuri de munca incadrate in astfel de conditii de munca. Alte perioade in care salariatul nu desfasoara activitate asa cum este perioada somajului tehnic nu sunt reglementate ca perioade de stagiu in conditii speciale.
 
Normele metodologice de aplicare a Legii 263/2010 reglementeaza se refera tot la activitatea desfasurata:
 
Art. 45. - (1) Asiguratii care si-au desfasurat activitatea pe durata programului normal de lucru dintr-o luna, activitatile din anexa nr. 2 la lege, avizate in conditii speciale de munca, realizate in unitatile mentionate in anexa nr. 3 la lege, beneficiaza de stagii de cotizare in conditii speciale de munca.
 
Art. 46. - (1) Asiguratii unui angajator, denumit in conditiile prezentelor norme prestator, care efectueaza, potrivit legii, activitati dintre cele prevazute in anexa nr. 2 la lege, pe durata programului normal de lucru dintr-o luna, in locuri de munca apartinand altei unitati dintre cele nominalizate in anexa nr. 3 la lege, denumit in conditiile prezentelor norme beneficiar, incadrate potrivit legii in conditii speciale, beneficiaza pentru aceste perioade de prevederile art. 30 alin. (1) lit. e) din lege.
 
(2) In cazurile prevazute la alin. (1), prestatorul depune, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care intervin aceste situatii, la casa teritoriala de pensii in a carei raza de activitate isi are sediul, originalul si copia documentului pe baza caruia, potrivit legii, functioneaza, din care sa rezulte ca in obiectul de activitate este prevazuta si desfasurarea unor activitati care se regasesc in anexa nr. 2 la lege, documentul original restituindu-se prestatorului dupa certificarea conformitatii copiei.
 
(3) In termenul prevazut la alin. (2), prestatorul depune la casa teritoriala de pensii, pe suport hartie, lista cu asiguratii care si-au desfasurat activitatea, pe durata programului normal de lucru din fiecare luna, numai in locurile de munca incadrate, potrivit legii, in conditii speciale. Modelul listei cu asiguratii este cel prevazut in anexa nr. 2.
 
(4) Lista prevazuta la alin. (3) se confirma, in mod obligatoriu, prin semnatura si stampila de catre beneficiar si va fi insotita de avizul eliberat potrivit legislatiei in vigoare la acea data.
 
(5) Potrivit prevederilor art. 8 alin. (1) din lege, casele teritoriale de pensii verifica lunar concordanta dintre datele inscrise in aceste liste si cele din declaratiile nominale de asigurare.
 
(6) Contributia de asigurari sociale prevazuta de lege pentru conditii speciale de munca se datoreaza de catre prestator.
 
(7) Atributiile de serviciu ce revin fiecarui asigurat, in functie de sarcinile specifice de munca, precum si perioadele in care un asigurat lucreaza pe durata programului normal de lucru din luna respectiva numai in locuri de munca incadrate in conditii speciale potrivit art. 30 alin. (1) lit. e) din lege se stabilesc prin decizie a angajatorului. Aceasta decizie este document justificativ pentru intocmirea declaratiilor nominale de asigurare sau, dupa caz, a declaratiilor rectificative.
 
(8) Orice modificare intervenita in legatura cu locurile de munca incadrate in conditii speciale pentru care s-a obtinut avizul mentionat la alin. (4) se comunica de catre angajator casei teritoriale de pensii in evidenta careia se afla documentatia depusa initial.
 
Avand in vedere cele expuse, apreciem ca in perioada de somaj tehnic intrucat salariatul nu desfasoara activitate in conditii speciale, contributia de asigurari sociale pentru conditii speciale nu se datoreaza.
 
Raspuns oferit de Rodica Mantescu, Specialist in legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
somaj tehnicasigurari sociale de sanatatecontributie asigurari socialeconditii speciale

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 13 Mai 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Somaj tehnic. Contributia de asigurari sociale pentru conditii speciale se datoreaza? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Revisal. Incetare suspendare CIM. Concediu fara plataIntrebare: In cazul unui salariat care este in concediu fara plata pana la data de 29.05.2020 (inclusiv), care este data de incetare a suspendarii? 30 mai (sambata), 01 iunie (zi libera legala) sau 2 iunie? Mentionez ca nu se lucreaza in weekend.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Tichete de masa. Somaj tehnicIntrebare: Avand in vedere ca in perioada starii de urgenta si de alerta, compania a avut activitatea suspendata temporar/partial, am avut o parte din angajati in somaj tehnic conform articolului 52 alin. (1), lit. c) (nu au primit tichete de masa), iar o parte din angajati au fost activi si au primit tichete de masa. Conform legii 59/2020, avem OBLIGATIA, de a acorda tichete de masa angajatiilor care se afla in somaj tehnic conform articolului 52 alin. (1) lit. c)?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]