Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Activitatile de prevenire si protectie trebuie consemnate in fisa de post a lucratorilor?

ssmprotectia munciilegea securitatii si sanatatii in muncacerinte responsabil ssm


Analizam situatia unui angajat cu functie de secretar tehnic si dorim sa stim daca acesta poate fi numit prin decizia angajatorului si lucrator desemnat in cadrul Serviciului intern de prevenire si protectie. In fisa postului, pe langa atributiile de secretar tehnic, se pot include si cele de lucrator desemnat?

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

Conform art. 20 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006, astfel cum au fost modificate si completate prin HG 955/2010, desemnarea nominala a lucratorului/lucratorilor pentru a se ocupa de activitatile de prevenire si protectie se face prin decizie scrisa a angajatorului.

Conform alin. (2) al aceluiasi articol, angajatorul trebuie sa desemneze lucratorul doar din randul lucratorilor cu care are CIM cu norma intreaga incheiat.

Angajatorul trebuie sa consemneze in fisa postului activitatile de prevenire si protectie pe care lucratorul desemnat are capacitatea, timpul necesar si mijloacele adecvate sa le efectueze, potrivit prevederilor alin. (3) din acelasi articol.

Art. 21 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru a putea sa desfasoare activitatile de prevenire si protectie, lucratorul desemnat trebuie sa indeplineasca cel putin cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, potrivit prevederilor art. 49, sau prevederile art. 51 indice 1 lit. a).


Managementul inteligent al securitatii maxime - conditie obligatorie pentru profitul dvs.


Iata si care sunt cerintele minime de pregatire in domeniul SSM pentru lucratorul desemnat, confor specificatiilor art. 49 din norme:


a) studii in invatamantul liceal filiera teoretica in profil real sau filiera tehnologica in profil tehnic;
b) curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu continut minim conform celui prevazut in anexa nr. 6 lit. B, cu o durata de cel putin 80 de ore.

Aceste cerinte se considera ca sunt indeplinite prin existenta unei diplome de studii si certificat de absolvire a cursului.

Asadar, responsabilul SSM poate sa fie desemnat dintre salariatii angajati cu norma intreaga la respectivul angajator si care indeplineste cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, prin decizia scrisa a angajatorului, activitatile de prevenire si protectie fiind consemnate in fisa de post a acestuia.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ssmprotectia munciilegea securitatii si sanatatii in muncacerinte responsabil ssm

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 10 Februarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Activitatile de prevenire si protectie trebuie consemnate in fisa de post a lucratorilor? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cumul Salariu Cu Pensie Pentru Limita De VarstaIntrebare: Buna seara, Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie referitoare la urmatoarea speta: Avand in vedere alin. (3) din legea 188/1999 modificata si completata cu legea 156/2018 conform caruia un functionar public poate fi mentinut in aceeasi functie publica maxim 3 ani cu acordul conducatorului institutiei publice peste varsta standard de pensionare as dori sa stiu daca in aceasta situatie functionarul public poate cumula pensia cu salariul. Va multumesc anticipat !
 

Raspuns: Cererea de prelungire a fost aprobata as dori sa stiu daca pot depune si dosarul de pensionare, inde... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]