Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Specialistii raspund: Se poate acorda CCC tatalui in aceasta situatie?

cccconcediu crestere copilccc tataconcediu crestere copil pentru tatal copiluluiconcediu crestere copil tata


In situatia in care tatal copilului solicita concediu de crestere copil si atat tatal, cat si mama indeplinesc conditia realizarii veniturilor pe perioada a 12 luni in ultimul an, anterior nasterii copilului, exista vreun obstacol? Poate tatal sa solicite CCC si daca da, cand anume? Este nevoie ca acesta sa astepte cele 42 de zile?

Raspunsul expertilor PortalCodulMuncii:

"Tatal copilului este una dintre persoanele indreptatite care are dreptul la concediul pentru cresterea copilului (in varsta de pana la un an, doi ani sau 3 ani in cazul copilului cu handicap), precum si de o indemnizatie lunara sau de stimulentul de insertie, dupa caz, daca acesta indeplineste conditiile de acordare a acestora astfel cum sunt prevazute in actul normativ.

Astfel, conform art. 7 alin. (1) din din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 11 din ordonanta de urgenta, se acorda pe baza de cerere aprobata de catre angajatorul la care isi desfasoara activitatea persoana indreptatita.

Asadar, concediul pentru cresterea copilului (CCC) in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap sau in varsta de pana la 2 ani se acorda pe baza cererii aprobate de catre angajatorul la care isi desfasoara activitatea tatal copilului.

Mentionam ca in situatia in mama copilului se afla in concediul de maternitate prevazut de OUG 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, concediul pentru cresterea copilului si indemnizatiile lunare prevazute la art. 2 alin. (1)-(3) din ordonanta de urgenta se pot acorda doar dupa terminarea concediului de maternitate si nu mai devreme de a 43-a zi de la data nasterii copilului.

Numai in situatia in care mama copilului nu indeplineste conditiile pentru concediu de maternitate, tatal copilului poate beneficia de indemnizatie crestere copil de la data nasterii copilului daca cererea a fost depusa in termen de 60 de zile de la data nasterii copilului."


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cccconcediu crestere copilccc tataconcediu crestere copil pentru tatal copiluluiconcediu crestere copil tata

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 14 Ianuarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Specialistii raspund: Se poate acorda CCC tatalui in aceasta situatie? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


popovici dumitru
26-Aug-2015

peste putin timp va naste prietena mea,dar problema este ca nu suntem casatoriti si as vrea sa stiu daca pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului ea find nesalariata si sunt numai eu angajatla o firma multinationala de 3 ani de zile.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Salariul Corect In Urmatoarea SitiuatieIntrebare: Buna ziua, Avem un salariat care nu are studii superioare dar este angajat pe raspunderea angajatorului pe un post care necesita astfel de studii. Ca urmare a modificarilor pe salariul minim pe economie, care este salariul corect pe care se incadreaza 2080 sau 2350. Multumesc!
 

Raspuns: Intrebarea mea era alta. Salariul minim pe economie s-a majorat la 2080, iar OUG 937/2018 stabileste... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]