legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

CCC solicitat de tata cand mama nu indeplineste conditiile. ATENTIE la aceste detalii!

CCC indemnizatie mameccc concediu tataconcediu crestere copil tataOUG nr.111/2010
Este demn de mentionat ca art. 8 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari de Legea 132/2011, de indemnizatia lunara si stimulentul de insertie prevazute de prezenta ordonanta de urgenta beneficiaza oricare dintre parintii firesti ai copilului, daca indeplineste conditiile de acordare prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.

Art. 1 alin. (1) lit. a) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG 52/2011, prevede ca beneficiaza de drepturile prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, oricare dintre parintii firesti ai copilului/copiilor.



"Avem un salariat care doreste sa intre in concediu de crestere a copilului incepand cu data de 01.08.2019. Sotia lui a nascut in data de 07.07.2019 si nu a lucrat in ultimii doi ani. In acest caz, se mai tine cont de concediul de maternitate de 42 de zile? Salariatul poate intra in CCC incepand cu 01.08.2019?"



Tatal copilului este una dintre persoanele indreptatite care are dreptul la concediul pentru cresterea copilului (in varsta de pana la doi ani sau 3 ani in cazul copilului cu handicap), precum si de o indemnizatie lunara sau de stimulentul de insertie, dupa caz, daca acesta indeplineste conditiile de acordare a acestora astfel cum sunt prevazute in actul normativ.


IMPORTANT:

Astfel, conform art. 7 alin. (1) din din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 11 din ordonanta de urgenta, se acorda pe baza de cerere aprobata de catre angajatorul la care isi desfasoara activitatea persoana indreptatita.

In situatia in care mama copilului nu indeplineste conditiile pentru concediu de maternitate, tatal copilului poate beneficia de indemnizatie crestere copil de la data nasterii copilului daca cererea a fost depusa in termen de 60 de zile de la data nasterii copilului.

Salariatul va putea intra in concediu crestere copil incepand cu data de 1 august 2019 dar numai dupa ce a efectuat concediul paternal de 5 zile lucratoare respectiv 15 zile lucratoare daca are un atestat de puericultura.


Un raspuns oferit de specialistii de la PortalCodulMuncii >>>


 

de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
CCC indemnizatie mameccc concediu tataconcediu crestere copil tataOUG nr.111/2010

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Noiembrie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


CCC solicitat de tata cand mama nu indeplineste conditiile. ATENTIE la aceste detalii! Nota: 4.13 din 5 - 8 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Cristian Rudi
20-Nov-2019

Interesant ca vedem si dupa acest raspuns, aceeasi problema delicata trenand inca nelamurita. NIMENI, absolut nimeni, nu precizeaza in ce interpretare a legii poate un barbat tata al copilului sa primeasca concediu de crestere copil, in conditiile in care mama copilului sau si partenera sa de viata, nu a lucrat sau nu lucreaza deloc, fie in ultimii doi ani, fie nu a facut-o niciodata, caz des intalnit. Legiutorul oare a dorit sa sprijine un cuplu de doi salariati care au un copil, sau sa incurajeze parazitismul social? Absolut nicaieri, niciun raspuns legal sau al vreunui specialist in dreptul muncii nu vine sa ne specifice clar: C.C.Cp. poate fi acordat atat mamei cat si tatalui tatalui, cu urmatoarele conditii. Si sa le descrie precis si integral, fara omisiuni toxice care nasc monstrii. Pentru ca in textul intregii legislatii, exact asta nu e prevazut. Si asistam la cereri transmise noua angajatorilor/reprezentantilor acestora, potrivit carora noi trebuie sa acordam un astfel de concediu unui tata, a carei sotie/concubina nu a lucrat niciodata, nu e impiedicata de nimic sa creasca acel copil, dar noi suntem siliti sa ii permitem solicitantului tatal sa-si intrerupa activitatea si sa beneficieze de acest drept. Indiferent la cate autoritati am cerut punct oficial de vedere, am primit acelasi raspuns evaziv si plin de omisiuni, cu nimic de natura sa lamureasca problema - ca si acest articol. Intrebarea pe care o ridic este: Ce o impiedica pe mama sa creasca acel copil? E nevoie sa-si intrerupa si tatal activitatea ca sa faca acelasi lucru? Mama e cumva decazuta din drepturi? Tatal e calificat sa creasca mai bine copilul decat mama? Parca instantele in Romania incredinteaza preponderent copii mamelor, nu tatilor! Asta nu le face automat un pic mai calificate decat tatii la crestere si educare, mai ales daca au si timpul necesar pentru asta? De ce leguitorul, prin omisiune, ingaduie grevarea bugetului de stat cu indemnizatii de crestere copil pentru tati si implicit familii, care nu sunt indeptatiti in fapt sa beneficieze de ele? Daca erau lacune legislative in acest sens, era asa de greu sa se trimita Institutului de Cercetari Juridice tema aceasta pentru interpretare autentica? Era greu ptr avocatul poporului in atitia ani sa intervina cu un recurs in interesul legii? Atatia specialisti in drept si din Ministerul muncii in atatia ani au lasat toti problema in aer? Ni sa raspuns sec ca legislatia europeana este cea care predispune la acest drept, in cazul tatalui. Eu personal nu am intalnit legislatie europeana ce predispune la parazitism, asta e in general apanajul nostru al romanilor. De peste 10 ani aceasta problema e lasata in aer si nici acest articol nu vine sa lamureasca de fapt, ce este mai spinos in problema: Cum poate un tata solicitant, sa primeasca din capul locului permisiunea de a beneficia de acest concediu de crestere copil, daca partenera sa nu a lucrat, sau nu are ultimii doi ani de zile lucrati inainte de solicitare? In plus, pe mama nimic nu o impiedica sa ingrijeasca acel copil, nefiind salariata. De ce e nevoie ca unicul intretinator sa-si intrerupa activitatea si sa fie el cel intra in C.C.Cp. desi mama face implicit acest lucru? Revin si intreb: Spiritul legii era sa ajute cuplurile cu doi parinti, ambii lucratori sa-si creasca copii, sau sa sa adanceasca parazitismul social?

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Fisa postului pentru stivuitoristIntrebare: Firma de construcii, dorim fisa post pentru stivuitorist cod 834403 in format word.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Munca in folosul comunitatiiIntrebare: Am o situatie cu un angajat care a primit munca in folosul comunitatii. Cum se procedeaza in acest caz cu zilele care le va folosi (pontaj, plata) in cazul "munca in folosul comunitatii"?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]