Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare

 

Studiu de caz: Modificarea perioadei de preaviz pentru contractele incheiate anterior modificarii Codului muncii

Codul munciiLegea 40/2011preavizact aditional
Modificarile aduse de noul Cod al muncii au dus la o serie de neintelegeri cu privire la aplicarea noilor dispozitii pentru functionarea in continuare in conformitate cu lege. Astfel, un aspect important care trebuie clarificat se refera la necesitatea incheierii unui act aditional cu modificarea perioadei de preaviz pentru contractele incheiate anterior modificarii Codului muncii. Devine astfel intocmirea unui act aditional un aspect indispensabil?


In acest sens, art. 81 alin. (4) din Codul muncii, republicat in Monitorul Oficial nr. 345 din 18 mai 2011, mentioneaza ca termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere. A fost deci stabilita o limita maxima, nu un termen fix de 20 de zile lucratoare.

Cu privire la termenul de preaviz in cazul concedierii, anterior modificarilor aduse de Legea 40/2011, art. 73 din Codul muncii stabilea ca salariatii concediati beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare insa prin contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru anii 2007 – 2010 termenul de preaviz in cazul concedierii era de 20 de zile lucratoare. Asadar, modificarile aduse Codului muncii prin Legea 40/2011 mentin termenul de preaviz la concediere de 20 de zile lucratoare.
In cazul in care, prin contractul individual de munca sunt stabilite drepturi inferioare celor legale, se impune modificarea acestora. Insa, chiar in lipsa modificarii salariatul va beneficia de prevederile legale daca acestea ii sunt mai favorabile.

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii aici





In concluzie, cu privire la perioada de preaviz avand in vedere dispozitiile art. 17 alin. (4) din Legea 53/2003 - Codul muncii, se mentioneaza ca orice modificare in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege. Cu toate acestea, in cazul perioadei de preaviz, nu este necesara intocmirea actelor aditionale pentru contractele care la data aparitiei Legii 40/2011 se aflau in executare deoarece perioadele mentionate in Legea 40/2011 sunt limite maxime.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 06 Iulie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Studiu de caz: Modificarea perioadei de preaviz pentru contractele incheiate anterior modificarii Codului muncii Nota: 3.25 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Solicita Recalcularea Pensiei?Intrebare: Buna ziua! Sunt nascuta in 1950. Am lucrat 26 de ani pana in 1993 cand am intrat in pensie de boala fara drept de lucru. In 2008 am intrat in pensie anticipata. Din 2009 pana in prezent am lucrat cu contract de 4 ore. Pot solicita acum complectarea stagiului de cotizare si implicit recalcularea pensiei avand in vedere ca am fost in trecut in pensie de boala fara drept de lucru? Va multumesc anticipat.
 

Raspuns: Da, puteti solicita recalcularea pensiei pe baza unei cereri adresate casei de pensie unde aveti dos... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii