Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Demisie si concediere. Cand este obligatorie perioada de preaviz?

demisie angajatipreaviz obligatoriuperioada de preavizcodul muncii 2017
Este demn de mentionat inca de la inceput ca demisia este actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea termenului de preaviz.


Aceste aspecte sunt prevauzte de art. 81 alin. (1) din Codul muncii, republicat in Monitorul Oficial nr. 345 din 18 mai 2011.


"Un angajat, astazi a venit cu demisia in mana, pe care a complectat la ITM, La ITM au zis ca nu este obigatorie preavizul, si fara preaviz se poate desface contractul de munca. Administrtaorul vrea sa fie respectat termenul de preaviz specificat in CM. Va rog sa ma lamuriti cum sa procedez", se intreba cineva din cadrul PortalCodulMuncii.ro.


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:


Avand in vedere art. 81 alin. (4), observam ca termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz cel preavazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de:

- 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie;
- 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.



Termenul prevazut de lege este maxim, ceea ce inseamna ca in contractele colective de munca se va putea prevedea un termen mai scurt, iar in contractul individual de munca, unul si mai scurt.

Concret, contractul de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

Perioada de preaviz aceasta este cea prevazuta in contractul de munca si preavizul la demisie fiind in favoarea angajatorului, acesta poate renunta, sau nu, la perioada de preaviz.

In situatia in care angajatorul renunta la perioada de preaviz in cazul demisiei, temeiul incetarii contractului de munca in cazul demisiei este art. 81 alin. (7) din Codul muncii.

Daca angajatorul nu doreste sa renunte la perioada de preaviz, iar salariatul vine la locul de munca pe durata preavizului, temeiul incetarii contractului de munca in cazul demisiei este art. 81 alin. (1) din Codul muncii.

Daca angajatorul nu doreste sa renunte la perioada de preaviz, dar salariatul nu mai vine la locul de munca din momentul inregistrarii demisiei, temeiul incetarii contractului de munca poate fi art. 61 lit. a) din Codul muncii, prin concediere, ca sanctiune disciplinara.

ATENTIE! In aceasta situatie, angajatorul poate emite decizia de concediere numai cu respectarea dispozitiilor art. 247-252. In acest context, concedierea pentru absente nemotivate nu va putea fi efectuata decat dupa efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.


Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
demisie angajatipreaviz obligatoriuperioada de preavizcodul muncii 2017

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 26 Decembrie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Demisie si concediere. Cand este obligatorie perioada de preaviz? Nota: 3.39 din 5 - 33 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Perioadele De Lucru De Grupa A II-a, Sunt Cumulative?Intrebare: Buna ziua, Sunt nascut in 23.12.1958 (am implinit 60 de ani la 23.12.2018). Am absolvit facultatea, cursuri de zi - 5 ani. Am efectuat serviciul militar 9 luni... M-am angajat in 26.10.1983. La data de 26.10.2018, am atins (si efectuat) cei 35 de ani de cotizare efectiva. In cei 35 de ani de munca, am activat in grupa a II-a de munca (cu 100% contributie) in 2 din locurile de munca, dupa cum urmeaza: - la primul loc de munca, am activat in perioada 26.10.1983 - 15.09.1994 (10 ani, 10 l
 

Raspuns: Cu placere! Pentru cei 16 ani de grupa vi se calculeaza si in stagiu suplimentar de 4 ani care se ad... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple
Descarcati GRATUIT raportul special

"Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple"
 

 

 


 
Angajarea - pasii catre o recrutare de succes
Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati acum GRATUIT Raportul Special

"Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane