legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Drepturi salariale platite in ianuarie 2012 in baza unei hotarari judecatoresti. Cum declaram?

Codul fiscaldrepturi salarialehotarari judecatoresti


Intrebare:

In urma unei hotarari judecatoresti, societatea trebuie sa ii plateasca unui fost salariat care si-a incetat activitatea la pensionare in anul 2007 prima de vacanta aferenta anului 2007.

Care sunt contributiile ce ar trebui retinute la nivel de angajat si de unitate pentru aceasta suma? Daca suma se plateste in luna ianuarie 2012 poate fi cuprinsa persoana in declaratia 112 pentru luna ianuarie 2012?

Raspuns:

Incepand cu data de 1 ianuarie 2012, OUG 125/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal a completat articolul 296 indice 18, cu un nou alineat, alineatul (51), cu urmatorul cuprins:

In cazul in care au fost acordate sume reprezentand salarii sau diferente de salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile, actualizate cu indicele de inflatie la data platii acestora, contributiile sociale datorate potrivit legii se calculeaza si se retin la data efectuarii platii si se vireaza pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care au fost platite aceste sume.

Astfel, incepand cu data de 01 ianuarie 2012 contributiile sociale datorate pentru sumele reprezentand salarii sau diferente de salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile, actualizate cu indicele de inflatie la data platii acestora, se retin la data efectuarii platii si se vireaza pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care au fost platite aceste sume. Prin urmare, consideram ca, contributiile sociale se vor declara pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care au fost platite aceste sume.

La acest moment nu au fost publicate in Monitorul Oficial Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal   in conformitate cu modificarile si completarile aduse de OUG 125/2011. Publicarea normelor metodologice ar trebui sa clarifice si modalitatea de aplicare a prevederilor alin. 5 indice 1 al  art. 296 indice 18.

Desi legea nu prevede in mod expres, asa cum o face in cazul impozitului pe venit, apreciez ca, legislatia aplicabila contributiilor sociale datorate pentru sumele reprezentand salarii sau diferente de salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile, este legislatia in vigoare la data efectuarii calculului si a retinerii.

Conform art. 296 indice 2 lit. k) din Codul fiscal, in baza de calcul al contributiilor sociale intra si sumele reprezentand salarii sau diferente de salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile, precum si actualizarea acestora cu indicele de inflatie. Astfel, pentru aceste sume se datoreaza contributiile sociale aferente veniturilor salariale.

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul fiscaldrepturi salarialehotarari judecatoresti

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 06 Ianuarie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Drepturi salariale platite in ianuarie 2012 in baza unei hotarari judecatoresti. Cum declaram? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Salariul minim pentru calculul contributiei la fondul pentru handicap. Domeniul constructiiIntrebare: Societatea nostra aplica masurile pentru constructori (cod CAEN 2223) Ce salariul de baza minim brut pe tara folosim la calculul contributiei pentru fondul handicapati in baza noilor reglementari care au completat si modificat Legea 448/2006, 2.230 sau 3.000 care este salariul minim pentru "constructori". Noi credem ca ar trebui sa folosim 2.230 dar vrem sa stim si opinia dumneavoastra.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Indemnizatia pentru concediu crestere copil intra in baza de calcul al indemnizatiei de maternitateIntrebare: Avem o angajata care s-a intors din concediu crestere copil pe data de 24.08.2020 si a intrat o luna in concediu fara salariu (pana pe 24.09). La intoarcerea din concediu fara salariu va intra direct in concediu de risc maternal (este gravida). Perioada de concediu crestere copil se considera stagiu de cotizare? Cum calculez concediul medical?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]